Mojtaba Montakhabi 849 روز پیش FOL
بازدید 522 بدون دیدگاه

تست فلوک کابل و پچ کورد شبکه مسی

تست فلوک کابل و پچ کورد شبکه مسی، کابل های شبکه مسی (کابل های اترنت) نقش مهمی در راه اندازی ارتباطات شبکه مسی قابل اطمینان و ایمن جهت مقاصد زیر ساخت های شبکه مسکونی و اداری و تجاری دارند. برخی از کابل‌ های شبکه موجود در مارکت، الزامات عملکرد TIA یا ISO را برآورده نمی سازند، که اغلب منجر به خرابی های پی در پی شبکه و عیب ‌یابی جهت برنامه‌های کاربردی حیاتی می‌شود.

تست فلوک کابل و پچ کورد شبکه مسی

فهرست مطالب

 1. تست فلوک چیست؟
 2. چرا باید تست فلوک انجام دهیم؟
 3. انواع تست فلوک
  1. تست پچ کورد
  2. تست کانال
  3. تست لینک دائمی
 4. نحوه خواندن گزارش تست فلوک
 5. نحوه استفاده از انواع مختلف تستر کابل شبکه

جهت اطمینان به قابلیت عملکرد کابل های شبکه مطابق با مشخصات، کابل های اترنت بایستی بر اساس استاندارد های بین المللی تست (سنجش و آزمایش) و تایید شوند تا برخی از مشخصات دقیق تعریف شده توسط این استاندارد های صنعت شامل TIA/ISO را برآورده نمایند. یک تستر گواهی کننده معتبر به تعیین اینکه آیا زیر ساخت شبکه کابلی شما نامناسب است یا کابل های شما آسیب دیده اند بسیار کمک می نماید. تسترهای شبکه Fluke ابزار های مفیدی هستند که تکنسین ها جهت خدمات سنجش و گواهی سلامت و آزمایش زیر ساخت های شبکه از آنها استفاده می نمایند. البته برند های معتبر دیگری نظیر VIAVI و EXFO و … نیز تستر های گواهی کننده معتبری را دراختیار کاربران قرار می دهند.
نکته بسیار مهم! دستگاه های تست به نوعی ابزار دقیق اندازه گیری به شمار می آیند! مطابق با ضرورت های استاندارد TIA و ISO بایستی نرم افزار این دستگاه ها به روز باشد تا فرایند تست مطابق پارامتر های تولید کنندگان تجهیزات صورت پذیرد، همچنین این تجهیزات دارای برگه کالیبراسیون می باشند که نشان می دهد دستگاه دقت لازم در تست عملکرد های ضروری کابل های مورد سنجش را بررسی می نماید! این برگه دارای تاریخ اعتبار است، بنابر این سعی نمایید تا هم دستگاه های خود را از نظر نرم افزاری به روز نگه دارید و هم از نظر کالیبراسیون در صورت گذر از زمان انقضا اقدام به کالیبراسیون مجدد نمایید.

 

تست فلوک کابل شبکه مسی

 

ما در این مقاله عمدتا توضیح می دهیم که تست فلوک چیست و چگونه می توان گزارش تست فلوک را خواند.

 

تست فلوک چیست؟

 

تست Fluke مجموعه ای از اندازه گیری های صنعتی یک لینک های فیزیکی می باشد که با تسترهای Fluke مانند دستگاه آنالیز کابل شبکه Fluke انجام می شود که می تواند اطلاعات حدی “Pass” یا “Fail” را مطابق با استاندارد های صنعت ارائه دهد. این تجهیزات البته تنها سطحی از اطمینان را فراهم می نمایند که آیا لینک های شبکه موجود قابلیت و توانایی انتقال مطلوب دیتا در شبکه را دارا می باشند و یا اینکه این توانایی را ندارند!. تست Fluke جهت تست پچ کورد، تست کانال channel و تست لینک های دائمی permanent link استفاده می شود که توسط تکنسین ها و کاربران نهایی برای تایید عملکرد لینک های کابل های شبکه Twisted Pair (زوج سیم های به هم تابیده شده) به کار رفته در موارد اشاره شده می ‌باشد.

 

چرا باید تست فلوک را انجام دهیم؟

کاربران نهایی شبکه انتظار دارند زیر ساخت شبکه اترنت آنها به خوبی فعالیت نماید، اگرچه برخی از تکنسین ها احتمالا در فرایند نصب کابل ها را با خمش های شدید در گوشه ها و زوایا همراه می سازند و فرآیند تست کابل را در حین نصب نادیده می‌ گیرند، که می‌تواند سبب عدم شناسایی مشکلات کابل شود و مستقیماً منجر به خرابی شبکه می شود. با استفاده از تسترهای حرفه ای (مانند تستر های شبکه Fluke  جهت کمک به مکان یابی سریع عیب ها، می توان از این مشکل جلوگیری نمود.

تسترهای فلوک در عیب یابی کابل های شبکه قابلیت های فوق العاده ای دارند، البته با حفظ درجه ای بالا از دقت.

تستر های فلوک می توانند هم به صورت گرافیکی خرابی ها را نمایش دهند، همچنین اشکال هایی از جمله تداخل، افت برگشتی و خطاهای شیلد کابل را نیز نمایش می دهند، البته نتایج تست را تجزیه و تحلیل نموده و یک گزارش تست Fluke نیز ارائه می دهند. علاوه بر این، تستر های Fluke به شما این امکان را می دهند که نتایج آزمایش خود را جهت مراجعات بعدی بازبینی و بایگانی نمایید. داشتن اطلاعات جهت ایجاد مرجع بسیار حیاتی است، چراکه ممکن است یک کابل شبکه چندین بار در طول چند سال آزمایش شود. با استفاده از تستر های شبکه Fluke، می توانید تمامی نتایج تست های مختلف و اطلاعات تستر شبکه را در یک مکان نگه دارید که مدیریت کار را آسان تر می نماید.

 

انواع تست فلوک

 1. تست فلوک پچ کورد
 2. تست فلوک کانال
 3. تست فلوک لینک دائمی

 

تست پچ  کورد شبکه

 

تست یا اندازه گیری پچ کورد روشی جهت اندازه‌گیری عملکرد کابل‌ پچ کورد شبکه است، بنابراین بالاترین سطح الزامات را برای عملکرد کابل پچ کورد دارا می باشد. پچ کورد های شبکه مسی که مورد آزمایش قرار می گیرند عموما دارای کارایی بالاتری در شبکه می باشند و به جهت تجهیز و استقرار در مراکز داده پیشرفته بادوام تر و قابل اعتمادتر هستند چرا که می توانند از افت بسته packets یا داده data جلوگیری نمایند.

هنگام انجام تست پچ کورد، یک پچ کورد مسی بین دو قطعه از تجهیزات تست شامل آداپتورهای تست قرار می گیرد و به ماژول ها دستگاه متصل می شود. هر پچ کوردی که بیش تر از 10 متر طول داشته باشد مطابقت ندارد و باید مطابق با مشخصات کانال تست شود. همچنین به همین دلیل است که آزمایش پچ کورد جهت تایید کابل‌ های پچ کورد مسی بین رک ‌های مجاور در مراکز داده بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تست پچ  کورد شبکه

تست کانال – Channel Testing

 

استانداردهای TIA و ISO تست کانال Channel شبکه مسی را به عنوان لینک کامل سرتاسری که تجهیزات فعال در شبکه از طریق آن ارتباط برقرار می نمایند، تعریف می کنند. در یک شبکه مسی، منظور از کانال اتصال بین دو دستگاه است، از جمله هر نوع پچ کوردی که جهت اتصال متقابل یا اتصال بین آنها استفاده می شود. در شبکه LAN، آزمایش کانال را می توان از یک سوئیچ توزیع distribution switch در مرکز مخابرات تا کارت شبکه روی یک لپ تاپ انجام داد.

آزمایش کانال را می‌توان با کابل‌ های پچ کورد اترنت، کابل‌های ترانک از پیش سربندی ‌شده Pre-terminated و کابل‌های تجمعی bulk انجام داد. طول کلی کانال، به همراه کابل و تمامی پچ کورد ها و ..، نبایستی از 100 متر مطابق دستورالعمل استاندارد صنعت تجاوز نماید. الزامات عملکرد کابل در تست پچ کورد نسبت به تست کانال سختگیرانه تر است، بنابراین کابل های شبکه ای که تست کانال را پشت سر می گذارند همیشه نمی توانند تست پچ کورد را پشت سر بگذارند.

تست کانال - Channel Testing

تست لینک دائمی  یا Permanent Link

تست لینک دائمی permanent link به بخش “دائمی permanent ” یا ثابت شبکه مسی اشاره دارد که شامل اجزایی است که به طور دائم در جای خود باقی می مانند مانند یک پچ پنل، کابل LAN و یک خروجی Outlet. آزمایش لینک دائمی جهت تایید عملکرد لینک های شبکه مسی ( کابل های Twisted Pair یا زوج سیم های به هم تابیده شده )  نصب شده، کابل های ترانک سربندی شده Pre-Terminated و کابل های bulk نصب شده در محل مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین به نوعی اساسی ترین ازمایش واقعی شبکه در نظر گرفته می شود.

در تست فلوک Permanent یا آزمایش لینک دائمی تجهیزات اضافی ابتدا و انتهای کابل را حذف می نماییم، چراکه فقط بخش ثابت کانال مورد اندازه‌گیری قرار می گیرد، که شامل کابل و کیستون های نصب شده در ابتدا و انتها می باشد برای مثال تست پچ پنل به پچ پنل در مرکز داده یا پچ پنل در مرکز داده یا اتاق سرور تا خروجی محل کاربر یا نقطه تجمیع consolidation point در LAN. ، همچنین حداکثر طول مجاز لینک های دائمی 90 متر است.

تست لینک دائمی  یا Permanent Link

 

نحوه خواندن گزارش تست فلوک

پس از آزمایش برخی از شبکه‌های مسی  که به تازگی نصب‌ گردیده اند، می‌توانید به راحتی با تستر خود مشاهده نمایید که آیا لینک برای برنامه ‌ای که آزمایش نموده اید شکست خورده ویا موفق در تایید و قبول شده است، با توجه به اینکه آیا نتیجه «قبول یا تایید» است یا یک نتیجه ستاره‌دار. اما هر یک از پارامترهای گزارش ها چه چیزی را نشان می دهد و چگونه می توان آن نمودارهای زیبا را در سمت راست توضیح داد؟ بیایید به هر یک از پارامترهای گزارش تست فلوک عمیق‌تر بپردازیم.

NEXT  یا  Near-End Crosstalk  اختلاف نوسان (بر حسب دسی بل) بین سیگنال ارسالی و تداخل دریافت شده روی زوج سیم های دیگر در همان کابل و انتهای آن.

PS NEXT یا Power Sum Near-End Crosstalk – اختلاف (در دسی بل) بین سیگنال تست و و تداخل دریافت شده روی زوج سیم های دیگر در همان کابل و انتهای آن.

ACR-F (افت به ضریب تداخل انتهای کابل Attenuation Crosstalk Ratio Far-End) – برآورد FEXT منهای افت زوج مختل شده بر حسب دسی بل.

PS ACR-F (مجموع توان افت به ضریب تداخل انتهای کابل Power Sum Attenuation Crosstalk Ratio Far-End) – محاسبه PS FEXT منهای افت زوج سیم مختل شده بر حسب دسی بل.

ACR-N (افت به ضریب تداخل نزدیک انتها Attenuation Crosstalk Ratio Near-End) – محاسبه NEXT منهای افت زوج  سیم مختل شده بر حسب دسی بل.

PS ACR-N (مجموع توان افت به ضریب تداخل نزدیک انتها کابل Power Sum Attenuation Crosstalk Ratio Near-End) – محاسبه PS NEXT منهای افت زوج سیم مختل شده بر حسب دسی بل.

RL یا Return Loss به معنای افت برگشتی یا افت بازگشتی – تفاوت (بر حسب دسی بل) بین توان سیگنال ارسالی و توان سیگنال های منعکس شده برگشتی.

 

در صنعت شبکه امروزی که فناوری به طور مداوم در حال توسعه است و بر لبه فناوری در حرکت می باشد، یک زیرساخت شبکه مسی مناسب، بایستی قابلیت انتقال خوبی را جهت پشتیبانی از ارتباطات داده ای که توسط کاربران نهایی آن مورد نیاز است، فراهم نماید.

با توجه به نیاز بازار و نتیجه گیری از روش های تست Fluke ، تمامی پچ کورد ها و کابل های شبکه مسی برند های قابل ارائه این مجموعه ( CORNING و METZ  Connect ) مطابق با الزامات کامل استاندارد های صنعت TIA/ISO تست شده اند. کابل‌ های اترنت، از جمله کابل ‌های Cat6a، کابل‌های Cat7 و کابل ‌های Cat8، دارای حاشیه عملکرد کافی جهت پشتیبانی از برنامه‌های 1000Base-T ،  10GBase-T و حتی 25GBase-T و 40GBase-T در شبکه‌های مرکز داده می باشند.

نحوه استفاده از انواع مختلف تستر کابل شبکه

تستر کابل شبکه Fluke DSX2-8000 نتایج تست را تجزیه و تحلیل می نماید و با استفاده از نرم افزار مدیریت LinkWare، گزارش های تست حرفه ای ارائه می دهد. از WiFi پشتیبانی می نماید، که به شما امکان می دهد فعالیت ها و آزمایش های مورد نیاز را از هر دستگاه هوشمند از طریق WiFi با LinkWare™ Live مدیریت نمایید . جهت عیب‌یابی سریع ‌تر، مبنبع خرابی‌ها از جمله تداخل، افت یا تضعیف بازگشتی و خطاهای شیلد را به صورت گرافیکی نمایش داده می دهد.

تستر های فلوک سری DSX2-8000

 

همانند DSX2-8000، تستر کابل و شبکه Fluke LIQ-100 از نرم افزار مدیریت تست کابل PC LinkWare™ استفاده می نماید، با این تفاوت که از WiFi پشتیبانی ارائه نمی دهد.

تستر کابل و شبکه Fluke LIQ-100

 

در مورد تستر کابل شبکه Fluke MS2-100، این تستر می ‌تواند تمامی انواع رسانه های رایج را بدون آداپتور آزمایش نماید. نقشه لینک را به صورت گرافیکی، طول لینک، شناسه کابل و فاصله تا خطا را در یک صفحه نمایش می دهد.

 

تستر کابل شبکه Fluke MS2-100

 

تستر شبکه Fluke Pro3000F60-KIT دارای فیلتری است که به شما امکان می دهد صدای Tone را بدون تداخل از منبع خارجی بشنوید، فقط با روشن کردن آن و فشار دادن دکمه فیلتر و نشانگر نور نتیجه فیلتر را نشان می دهد، این تستر مشابه ردیاب های برند Kurth electronic   عمل می نماید.

تستر شبکه Fluke Pro3000F60-KIT

 

استفاده از تستر شبکه Fluke MT-8200-60-KIT آسان است. LED های نشانگر قدرت سیگنال آن به شما کمک می نماید کابلی که در کنار کابل های دیگر است را از طریق ردیابی سیگنال شناسایی نمایید.

تستر شبکه Fluke MT-8200-60-KIT

 

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های فیبر نوری

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های شبکه مسی

link

تجهیزات فیبر نوری

 

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه