Mojtaba Montakhabi 1655 روز پیش Verl2
بازدید 954 بدون دیدگاه

فیبر نوری بر اساس اندازه و نوع

فیبر نوری بر اساس اندازه و نوع،  فیبر نوری در دو نوع سینگل مُد و مالتی مُد ارائه می شود. به جز فیبر های مورد استفاده در کاربردهای خاص، فیبر نوری سینگل مُد یا تک حالته را می توان به عنوان پر کاربردترین فیبر از لحاظ نوع در نظر گرفت همچنین بیشتر فیبر های نوری سینگل مد دارای اندازه یکسان هسته / روکش کلد می باشند. شایان ذکر است چنانچه با کابل های ارتباطات نوری مخابراتی با مسافت های طولانی یا کابل های فیبر نوری دریایی سرو کار دارید ، که ارتباطات فیبر نوری جهانی را شامل می شوند تمامی از نوع فیبر نوری سینگل مُد می باشند.

 

فیبر نوری بر اساس اندازه و نوع

فهرست مطالب:

  1. فیبر نوری بر اساس اندازه و نوع
    1. انواع
    2. استاندارد ITU
    3. مالتی مُد
    4. سینگل مد
    5. مشخصات
    6. پراکندگی

 

فیبر نوری بر اساس اندازه و نوع

 

نوع بر اساس استاندارد

تقسیم بندی فیبر نوری بر اساس سینگل مد و مالتی مد تحت استاندارد ITU-T  می باشد. فیبر سینگل مد دارای اندازه هسته  / کلد  9/125μm  و سری مالتی مد دارای دو اندازه 62.5/125μm و 50/125μm می باشد.

اندازه فیبر نوری

 

نمایی از تقسیم بندی کلیه فیبر ها نوری بر اساس سینگل مد و مالتی مد تحت استاندارد ITU :

 

دسته بندی فیبر نوری ITU

برای کسب اطلاعات فنی بیشتر در مورد انواع مختلف فیبر نوری ، از طریق سایت های شرکت منتخب صنعت پارس با ما در تماس باشید،

فیبر نوری مالتی مُد

فیبر نوری مالتی مد در اندازه های مختلف عرضه می گردد و برای انواع شبکه ها و سورس ها یا منابع مختلف بهینه سازی شده است، در صنعت فیبر نوری اولین فیبر نوری مالتی مُد با سایز هسته 62.5 و روکش کلد 125 میکرون در اواسط دهه 80  میلادی  عرضه و تحت استاندارد قرار گرفت که در حال حاضر نیز به عنوان فیبر نوری OM1  شناخته می شود و در رنگ بندی استاندارد، رنگ بژ را دارا می باشد. امروزه فیبر های نوری مالتی مُد در صنعت پهنای باند های گسترده تری را البته با محدودیت مسافت تحت عنوان شبکه های گیگابیت مالتی مُد ارائه می دهند که پیشرفته ترین آن فیبر نوری OM5 می باشد که با فناوری SWDM یا تقسیم طول موج یا مالتی پلکس کوتاه، کاربرد متفاوتی را در صنعت فیبر ارائه می نماید.

 

فیبر نوری  50/125μm در اواخر دهه 70 قبل از ارائه فیبر نوری سینگل مُد، در ارتباطات بین مراکز مخابراتی با فواصل کوتاه مورد استفاده قرار میگرفت، فیبر نوری 50/125μm سری OM2 با رنگ بندی استاندارد نارنجی امروزه به کمک سورس های لیزری توانایی ارائه پهنای باند های  گسترده و سرعت های گیگابیتی را فراهم می نماید و می تواند  لینک های گیگابیتی را تا مسافت های مشخصی پشیتبانی نماید.

فیبر نوری مالتی مد 50/125 μm سری OM3 با رنگ بندی استاندارد فیروزه ای نیز به روز تر شده سری مالتی مد OM2 می باشد و با لیزر بهینه شده گزینه مناسب تری برای فیبر های مالتی مُد می باشد. فیبر نوری مالتی مُد 50/125μm سری OM4 با رنگ بندی استاندارد بنفش یک فیبر پهنای باند گسترده  و مناسب برای شبکه های  +10Gb تا +40Gb میباشد.سری  OM5 نیز که قبلا به آن اشاره شد با رنگ بندی استاندارد سبز لیمویی یک فیبر مالتی مد با پهنای باند گسترده و استفاده از  فناوری تقسیم طول موج کوتاه میباشد که با لیزر  VCSELs در محدوده 850-950nm بهینه سازی شده است.

 

فیبر نوری سینگل مد

درباره توضیحات فیبر نوری سینگل مد تحت استاندارد ITU-T می توانید از طریق لینک زیر اطلاعات لازم را مطالعه فرمایید:

https://docs.msp-ict.com/ITU-G65x-Standard-single-mode-fibre-optic-cable-fa.html

برای شناسایی انواع فیبر بر اساس  نوع  آن ، رنگ بندی استاندارد TIA-598 موجود می باشد که رو نوشت جدید آن TIA-598-d می باشد و برای شناسایی سریع از روکش کابل تا انواع پچ کورد و آداپتور تحت پوشش TIA-598 قرار میگیرد  تولید کنندگان به نام مانند METZ  و  CORNING محصولات خود را بر اساس این استاندارد با رنگ بندی لازم ارائه میدهند.

 

 Fiber Types and Typical Specifications
(OM/OS refers to TIA types, B refers to IEC types, G refers to ITU types)
 Core/Cladding  Attenuation Bandwidth  Applications/Notes
 Multimode Graded-Index
@850/1300 nm @850/1300 nm
 50/125 microns (OM2, G.651.1) 3/1 dB/km 500/500 MHz-km  Laser-rated for GbE LANs
 50/125 microns (OM3, G.651.1) 2.5/0.8 dB/km 1500/500 MHz-km  Optimized for 850 nm VCSELs
 50/125 microns (OM4, G.651.1)   2.5/0.8 dB/km 3500/500 MHz-km  Optimized for 850 nm VCSELs, higher speed
 50/125 microns (OM5)   2.5/0.8 dB/km 3500/500 MHz-km  Wideband MMF, optimized for WDM 850-950 nm VCSELs, higher speed
 62.5/125 microns (OM1)  3/1dB/km 160-200/500 MHz-km  LAN fiber
 100/140 microns   3/1dB/km 150/300 MHz-km  Obsolete
Singlemode
@1310/1550 nm*
 9/125 microns (OS1 B1.1 or G.652)  0.4/0.25 dB/km  HIGH!

~100 Terahertz

 Singlemode fiber,  most common  for  Telco/CATV/high speed LANs. OS1 is a designation of TIA-568 for SM fiber cabled for premises use that has higher attenuation – 1dB/km. All SM fiber appears to be low water peak fiber.
 9/125 microns (OS2, B1.2 or G.652)  0.4/0.25 dB/km  HIGH!

~100 Terahertz

 Low water peak fiber. OS2 is a designation of TIA-568 for SM fiber cabled for outdoor  use.
 9/125 microns (B2 or G.653)  0.4/0.25 dB/km  HIGH!

~100 Terahertz

 Dispersion shifted fiber
 9/125 microns (B1.2 or G.654)  0.4/0.25 dB/km  HIGH!

~100 Terahertz

 Cutoff shifted fiber
 9/125 microns (B4 or G.655)  0.4/0.25 dB/km HIGH!

~100 Terahertz

 Non-zero dispersion shifted fiber
9/125 microns (G.657)  0.4/0.25 dB/km HIGH!

~100 Terahertz

Bend-insensitive fiber
Multimode Step-Index
@ 850 nm @850 nm
 200/240microns  4-6 dB/km  50 MHz-km  Slow LANs & links
POF (plastic optical fiber)
 @ 650nm   @ 650nm
 1 mm  ~ 1dB/m  ~ 5MHz-km  Short Links & Cars

 

برخی از استانداردها امروزه افت شبکه سینگل مُد را در طول موج water peak) 1383nm)  نیز تعریف می نمایند که به طور عمومی از مقادیر  1310nm بیشتر نمی باشد.

 

احتیاط: شما نمی توانید فیبرها را به اصطلاح  mix و match کنید  که در واقع شما نمی توانید فیبر های متفاوت را باهم اتصال دهید و انتظار تطابق داشته باشید! تلاش برای اتصال سینگل مُد به فیبر مالتی مد می تواند باعث  افت تا 20 دسی بل شود  و این میزان معادل 99٪ توان نور عبوری می باشد. همچنین اتصالات بین فیبر های نوری مالتی مد سری 62.5/125μm و  50/125μm می تواند باعث از افت نوری تا 3 دسی بل یا بیشتر شود و این میزان بیش از نیمی از توان عبوری می باشد.

 

مشخصات فیبر نوری

مشخصات فیبر نوری به طور معمول شامل اندازه (قطر هسته / روکش کلد در میکرون) ،میزان افت (dB/km در طول موج مناسب) و پهنای باند (MHz-km) برای فیبر مالتی مُد و پراکندگی حالت کروماتیک Chromatic و قطبی PMD برای فیبر نوری سینگل مُد می باشد.

 

در حالی که تولید کنندگان فیبر نوری مشخصات مورد نیاز کاربری مشتریان خود را برای طراحی و ساخت فیبر ارائه میدهند، در استاندارد های صنعت فیبر نوری نیز مشخصات بیشتری وجود دارد و مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد ، مانند دیافراگم عددی numerical aperture (زاویه پذیرش نور درون فیبر) ،  ovality (میزان گردی یا گرد بودن فیبر) ، میزان تمرکز پذیری نور در هسته و روکش کلد فیبر نوری و غیره مشخصات قابل ذکر را تشکیل می دهد. مشخصات مورد بررسی استاندارد ها تنها برای مشتریان و یا کاربران خاصی، تأثیر گذار خواهد بود.

 


پراکندگی در فیبر نوری مالتی مُد و سینگل مُد

پراکندگی به گسترش پالس های نور هنگام عبور از یک فیبر نوری اشاره دارد. گسترش پالس های نور سبب ایجاد منشور و از دست رفتن نور و درنهایت سبب افزایش  سرعت خطا در داده ها  یا به اصطلاح افزایش bit error rate می شود، پراکندگی یکی از عواملی است که پهنای باند لینک فیبر را به همراه پهنای باند منبع فرستنده محدود می نماید.

 

 

پراکندگی در فیبر نوری

کابل های فیبر نوری

تجهیزات فیبر نوری

 

آموزش شبکه
 

link

 

 
 

MSP برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قيمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیح
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه