فیبر نوری مالتی مد – OM1

فیبر نوری مالتی مد OM1، اولین نسل از فیبر های نوری مالتی مد می باشد که دارای قطر هسته 62.5 میکرون و روکش هسته Cladding 125 میکرون بهره می برد، فیبر نوری OM1 در استاندارد ISO/IEC 11801 تحت نوع فیبر OM1 ، در استاندارد IEC 60793-2-10 با نوع فیبر A1b و در استاندارد TIA تحت 492AAAA-A شناسایی میگردد،

طول موج های مورد استفاده در فیبر نوری مالتی مد OM1 ، طول موج های 850 نانومتر و 1300nm می باشد که پهنای باند قابل دسترس به ترتیب 200MHz•km و 500 مگاهرتز در کیلومتر می باشد، حداکثر افت نیز در دوطول موج ذکر شده به ترتیب کوچکتر مساوی 2.9 و 0.6  دسی بل بر کیلومتر می باشد.

کابل فیبر نوری OM1

 

افت فیبر نوری OM1 – مالتی مد

 

Wavelength – طول موج

(nm) – نانومتر

Maximum Value

(dB/km)

850 ≤2.9
1300 ≤0.6

 

پهنای باند OM1

 

Intermediate Performance

EMB* (MHz•km)

Legacy Performance

EMB** (MHz•km)

850 nm Only 850 nm 1300 nm
220 200 500

 

در شبکه های سازمانی امروز ، تقاضای پهنای باند به سرعت در حال رشد می باشد. مهمترین دلیل این تقاضا این موضوع می باشد که بهره وری کاربر نهایی به طور فزاینده ای به دسترسی فوری و توان بالای ارسال اطلاعات بستگی دارد. پهنای باند باریک ظرفیت شما برای موفقیت را محدود می سازد. فیبر های نوری OM1 و OM2 معمولا بر پایه LED ها فعالیت می نمایند، البته شرکت کورنینگ Corning فیبر  InfiniCor® 300 ، اولین فیبر های نوری سری OM1 در جهان را که با فناوری لیزر بهینه سازی شده می باشند را تولید و ارائه می نماید که نسل پیشرفته فیبر های نوری OM1 می باشد.

 

حداکثر ظرفیت فیبر نوری OM1

 

فیبر نوری OM1 می تواند 1Gb/s را تا مسافت 275 متر  و در شرایط استفاده از تجهیزات تغییرات مودال حرکتی نور حتی تا 550 متر ظرفیت 1 گیگابیت را جابه جا نمود، همچنین فیبر نوری مالتی مد OM1 شبکه 10Gb/s را تا فواصل 33m متر پشتیبانی می نماید، پیشتر در مورد ماژول های Transceiver سری LRM صحبت نموده ایم که در مورد فیبر نوری OM1 فرستنده/گیرنده های LRM توانایی انتقال 10Gb/s را تا فواصل 220m متر برای فیبر های نوری OM1 فراهم می نمایند.

 

فیبر نوری مالتی مد – OM1

 

 

Application Parameter 62.5/125 μm
TIA 492AAAA (OM1)
Nominal wavelength (nm) 850 1300

Ethernet

10/100BASE-SX

Channel attenuation (dB) 4.0
Supportable distance m (ft) 300
(984)

Ethernet

100BASE-FX

Channel attenuation (dB) 11.0
Supportable distance m (ft) 2000
(6560)

Ethernet

1000BASE-SX

Channel attenuation (dB) 2.6
Supportable distance m (ft) 275
(900)
Ethernet

1000BASE-LX

Channel attenuation (dB) 2.3
Supportable distance m (ft) 550
(1804)
Ethernet

10GBASE-S

Channel attenuation (dB) 2.4
Supportable distance m (ft) 33
(108)

Ethernet

10GBASE-LX4

Channel attenuation (dB) 2.5
Supportable distance m (ft) 300
(984)
Ethernet

10GBASE-LRM

Channel attenuation (dB) 1.9
Supportable distance m (ft) 220
(720)
Ethernet

40GBASE-SR4

Channel attenuation (dB)
Supportable distance m (ft)
Ethernet
100GBASE-SR4
Channel attenuation
(dB)
Supportable distance m
(ft)
Ethernet

100GBASE-SR10

Channel attenuation (dB)
Supportable distance m (ft)
1G Fibre Channel

100-MX-SN-I (1062 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 3.0
Supportable distance m (ft) 300
(984)
2G Fibre Channel

200-MX-SN-I (2125 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.1
Supportable distance m (ft) 150
(492)
4G Fibre Channel

400-MX-SN-I (4250 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 1.8
Supportable distance m (ft) 70
(230)
10G Fibre Channel

1200-MX-SN-I (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.4
Supportable distance m (ft) 33
(108)

16G Fibre Channel

1600-MX-SN (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB)
Supportable distance m (ft)
FDDI PMD

ANSI X3.166

Channel attenuation (dB) 11.0
Supportable distance m (ft) 2000
(6560)

 

رنگ بندی فیبر نوری OM1:

فیبر نوری OM1 دارای رنگ روکش  Orange / نارنجی بر اساس رنگ بندی TIA-598C می باشد، همچنین رنگ بدنه کانکتور آن و یا بوت انتهایی کانکتور آن بژ می باشد ، آداپتور ها یا در واقع کوپلر های فیبر نوری OM3 نیز به رنگ فیروزه ای می باشند، روکش تمامی کابل های فیبر نوری Indoor سری OM1 به رنگ نارنجی می باشد.

 

کابل فیبر نوری – OM1

انواع کابل های فیبر نوری OM1 بر اساس شرایط محیطی مورد استفاده در پروژه های متفاون به Indoor ، Outdoor و IN/OUT تقسیم می گردند. از طریق لینک های زیر می توانید به اطلاعات انواع کابل های فیبر نوری OM3 دسترسی نمایید.

 

انواع فیبر نوری – OM3

Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری Outdoor

Indoor / Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری In out

Indoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری indoor

 

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های فیبر نوری :

link

تجهیزات فیبر نوری:

link

 

با سپاس فراوان

مجتبی منتخبی

 

 

دیدگاه‌ها (0)

*
*