Mojtaba Montakhabi 1717 روز پیش EEL
بازدید 378 بدون دیدگاه

مبدل های فیبر نوری یا مدیاکانورتور ها

مبدل های فیبر نوری – مدیاکانورتور، امروزه تمامی رایانه ها و سخت افزارها ، تجهیزات و پورت های مورد نیاز جهت اتصال به شبکه های LAN و همچنین اینترنت با مبدل های نوری یا مدیاکانورتور های نوری ارائه می گردند، که این اتصال توسط یک کابل شبکه با زوج های به هم تابیده شده همراه با و یا بدون شیلد از گروه های کابل شبکه Cat 5/5e/6/6A میسر می شود. لپ تاپ ها نیز شامل تجهیزات یا کارت های شبکه با سیم LAN و همچنین بدون سیم WiFi می باشند. دوربین های مداربسته امنیتی و نظارتی نیز معمولاً یا توسط کابل های کواکسیال (coaxial) و یا از طریق سیستم های IP به شبکه متصل می باشند. تمامی این تجهیزات که در اغلب شبکه های کوچک و گسترده مورد کاربری قرار می گیرند بدلیل نیاز در انتقال در مسیر های طولانی تر و همچنین نیاز به پهنای باند بیشتر به ارتباط شبکه های فیبر نوری نیز نیاز دارند.

مبدل های فیبر نوری یا مدیاکانورتور ها

فهرست مطالب:

 1. مبدل های فیبر نوری یا مدیاکانورتور ها
  1. تبدیل سیگنال ها به سیگنال نوری
  2.  مدیاکانورتور فیبر نوری چیست؟
  3. مبدل شبکه مسی به فیبر نوری

 

 

 

دیاگرام مبدل نوری

 

تبدیل سیگنال ها به سیگنال نوری

بیشتر ارتباط فیبر نوری از طریق سخت افزار های خاص مانند سوئیچ های LAN و یا روترها در لایه های بالاتر شبکه برقرار و ایجاد می شود که بوسیله آن کاربران از طریق کابل شبکه به LAN شبکه محلی و سپس به ستون فقرات Backbone و در نهایت به پورت های فیبر متصل می شوند. برخی از دستگاه های ارائه دهنده شبکه بی سیم access points از طریق کابل شبکه مسی و برخی نیز با فیبر نوری به شبکه متصل میگردند. برخی از دوربین های نظارتی و امنیتی اکنون به جای اتصال   Coaxial دارای پورت فیبر نوری می باشند. در برخی موارد تبدیل سایر سیگنال ها به سیگنال نوری و گاهی اوقات تبدیل سیگنال نوری مالتی مد به سینگل مد یا بالعکس ضروری و مورد نیاز می باشد.

 

 مدیاکانورتور فیبر نوری چیست؟

تبدیل سایر سیگنال ها به سیگنال نوری به وسیله ای دستگاهی به نام “media converter” انجام می شود. مبدل رسانه ای آنچنان که از اسمش مشخص میباشد از یك فرم به فرمی دیگر اطلاعات را تبدیل مینماید. از جمله پرکاربرد ترین مبدل ها، مبدل تبدیل پورت های شبکه اترنت به فیبر نوری در سیستم های رساندن فیبر به desk یا “fiber to the desk” به اختصار FTTD مبی باشد که مشابه طراحی شبکه فیبر نوری در دیتاسنتر ها می باشد، امروزه علاوه بر مبدل ها، کارت های شبکه فیبر نوری نیز برای انواع سرورها و رایانه ها و سخت افزار های ذخیره سازی طراحی گردیده و عرضه میگردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد معماری دیتاسنتر ها و شبکه های FTTD و FTTH، به وب سایت  TIA بخش فیبر نوری  مراجعه نمایید. همچنین از مبدل ها جهت برقراری ارتباط سرویس دهنده های شبکه بی سیم WIFI به شبکه اترنت استفاده میشود.

 

 

مبدل فیبر نوری1

 

مبدل شبکه مسی به شبکه فیبر نوری، عملکردی مشابه یک transceiver یا دستگاه دوطرفه فرستنده و گیرنده دارند و به گونه ای طراحی گردیده که بدون نیاز به تجهیزات اضافه تر، فرایند تبدل سیگنال الکتریکی به پالس نوری را فراهم می نماید و ماهیت سیگنال الکتریکی را به سیگنال نوری تبدیل می نماید. این دستگاه شامل یک پورت فیبر نوری شامل خروجی ارسال کننده و ورودی دریافت کننده در یک انتها و در طرف دیگر یک پورت شبکه می باشد که طرف پورت مسی آن با یک کابل شبکه استاندارد مثل کابل شبکه Cat.6a یا بالاتر به سخت افزار مورد نظر متصل میشود.

 

* در مورد مبدل های فیبر نوری دقت فرمایید که مهمترین عملکرد سازگاری مبدل با شبکه نصب شده شما می باشد که شامل سازگاری مورد نیاز با شبکه فیبر نوری (منظور نوع فیبر نوری)، طول موج فرستنده فیبر در شبکه مورد استفاده که در نوع مالتی مد LEDها و منایع VCSEL مورد نظر می باشند و طول موج آنها بین 850nm نانومتر تا 1300nm نامتر می باشد، گرچه دامنه عملکردی آنها نهایتا به طول موج 1100nm خواهد رسید. برای سیستم های سینگل مد طول موج مورد کاربری بسیار حائز اهمیت میباشد و همچنین نوع ارسال و دریافت سیگنال نوری نیز تعیین مینماید که مبدل چه نوعی از فرستنده و گیرنده نوری را در خود داشته باشد. به عنوان مثال : سیگنال های شبکه دیجیتال دارای مبدل های متفاوتی نسبت به CCTV و یا سیستم های پخش CATV میباشند.

 

بیشتر مبدل های رسانه ای سیگنال های الکتریکی را به سیگنال های نوری تبدیل می نمایند. همچنین برخی از آنها سیگنال های نوری را به هم تبدیل می نمایند، برخی از آنها مالتی مد را به سینگل مد تبدیل مینمایند و برخی نیز بالعکس و یا عملکرد دو طرفه دارند،  در بیشتر موارد نیاز به تبدیل مالتی مد به سینگل مد بدلیل پارامتر مسافت بیشتر است. برخی ممکن است چندین سیگنال را بر روی یک جفت فیبر ارائه نمایند و همچنین ممکن است پردازش سیگنال های گسترده را انجام دهند. مانند مبدل های مالتی پلکس WDM یا CWDM

 

مبدل فیبر نوری ۲

 

مبدل شبکه مسی به فیبر نوری

از آنجا که اکثر کاربردهای مورد نیاز مبدل ها به تغییر سیگنال شبکه مسی (COPPER) به شبکه فیبر نوری می باشد، باید در نظر داشته باشید که برای هر دو انتهای شبکه شما نیاز به مبدل دارید گرچه ممکن است در صورت رعایت شرایط یک طرف مبدل و در طرف دیگر سخت افزار شبکه مانند سوئیچ یا روتر باشد. در هر دو حالت ، این سخت افزار ها نهایتا با پورت های شبکه مسی (COPPER) سازگار ارتباط برقرار می نماید و انتقال اطلاعات و داده ها را روی بستر فیبر نوری مقدور می سازند.

مبدل های رسانه ای ممکن است به منبع تغذیه خارجی نیاز داشته باشند یا ممکن است از طریق سیگنال های الکتریکی روی شبکه POE یا رابط های استاندارد مورد کاربری قرارگیرند. (Power over Ethernet، USB و غیره)

 

 

مبدل های فیبر نوری دارای محدودیت های عملکردی نیز می باشند، چنانچه در محیط های صنعتی نیاز به تبدیل سیگنال مسی به نوری دارید پیشنهاد میگردد صرفا از مبدل های صنعتی یا سوئیچ های شبکه صنعتی استفاده نمایید. در انتخاب GLC ها یا پورت های SFP نیز دقت نظر لازم را داشته باشید گرچه این انتخاب بایستی هم از لحاظ سازگاری و هم از نقطه نظر کارایی در استفاده عملکرد لازم را داشته باشد.

 

از خرید برند های آسیایی و آسیای شرقی به شدت پرهیز نمایید، چرا که منجر به تجدید سرمایه گذاری در این بخش برای شما خواهد شد. در مورد کیفیت نیز مهمترین عامل انتخاب خود را در قدرت پردازش و انتقال داده ها در مبدل فیبر نوری در نظر بگیرید تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

 

کابل های فیبر نوری

تجهیزات فیبر نوری

link

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه