Mojtaba Montakhabi 1448 روز پیش SSL
بازدید 750 بدون دیدگاه

مشخصات فیبر نوری OM5

مشخصات فیبر نوری OM5، فیبر نوری OM5 به عنوان اولین نوع فیبر نوری مالتی مد بهینه سازی شده جهت فعالیت با فناوری مالتی پلکس کوتاه SWDM و پهنای باند گسترده WBMMF یا Wide Band Multi Mode Fiber  شناخته می شود. مشخصات فیبر نوری OM5 توسط استاندارد  TIA تحت TIA-492AAAE در سال 2016 ارائه و طبقه بندی گردید، همچنین استاندارد IEC تحت طبقه بندی خود در IEC-60793-2-10 نوع فیبر A1a.4. را به عنوان OM5 شناسایی می نماید.

 

مشخصات فیبر نوری OM5

فهرست مطالب

  1. مشخصات فیبر نوری مالتی مد – OM5
      1. مالتی مد OM5
      2. رنگ بندی
      3. پهنای باند
  2. انواع فیبر نوری OM5

 

 

 Fiber Types and Typical Specifications
 Multimode Graded-Index
 50/125 microns (OM5, G.651.1)   3/1 dB/km (3.5/1.5 dB/km) 3500/500 MHz-km  Optimized for WDM with VCSELs,  in wavelength range 850-950nm

 

مشخصات فیبر نوری OM5

فیبر نوری مالتی مد OM5 به روزترین نوع فیبر مالتی مود می باشد. و به طور خاص برای پهنای باند های گسترده طراحی گردیده است. موضوعی که فیبر نوری  OM5 را نسبت به سایر تارهای نوری مالتی مود متمایز می نماید، به کارگیری فناوری نوین مالتی پلکس کوتاه یا SWDM که نوعی تقسیم طول موج  (multiplexing) می باشد در این نوع تار نوری است. OM5 به عنوان اولین فیبر نوری مالتی مد با فناوری (WBMMF (Wide Band Multimode Fiber  می باشد که به شکل اختصاصی در برنامه های تجهیز زیر ساخت مرکز داده مورد استفاده می باشد.

با استفاده از فناوری SWDM در فیبر نوری OM5 می توان در محدوده طول موج های نوری 850 تا 950 نانومتر، 100 گیگابیت جریان داده را با استفاده از یک جفت تار فیبر نوری و در نتیجه مالتی پلکسینگ کوتاه SWDM  انتقال داد. پیشرفت فناوری فیبر نوری پر کاربردترین کانکتور در این صنعت را به عنوان انتخاب اصلی زیر ساخت های پر سرعت نموده است: کانکتور LC-Duplex. فناوری OM5 از تمام فناوری های قبلی همانند OM4 و OM3 پشتیبانی مینماید.

فناوری فیبر نوری SWDM

SWDM  یک فناوری اختصاصی  مالتی پلکس در طول موج کوتاه میباشد که از چهار طول موج در محدوده 850 تا 940  نانومتر بهره می برد. این فناوری با ایجاد طیف نوری رنگی در محدوده 100 نانومتری ذکر شده اقدام به جابه جایی پرظرفیت داده ها می نماید. به کمک این فناوری میتوان 40GBit/s را در ثانیه با ایجاد چهار طول موج هرکدام   10Gb/s گیگابیت بر ثانیه در فیبر OM5 انتقال داد. فرستنده های SWDM با انواع راه حل های مالتی مد OM3 / OM4 / OM5 سازگار می باشند.

فناوری SWDM

حداکثر پهنای باند فیبر نوری OM5

با استفاده از ماژول های 40GBase-SR4 می توان  ظرفیت 40G  گیگابیت با استفاده از فیبر OM5 در مسافت های 150 متر ارائه نمود. همچنین از مزایای دیگر  OM5  ماژول های 100 گیگابیت سری SR4 توان انتقال 100گیگابیت را در مسافت های تا 150 متر فراهم می نماید که از با فیبر نوری OM4 تقریبا برابری می نماید. در حال حاضر فیبر نوری OM5 در به کارگیری فناوری SWDM و Bi-directional می تواند تا مسافت 500 متر ظرفیت 40Gb و تا مسافت 150 متر ظرفیت 100Gb را انتقال دهد.

 

OM4 OM5
10GBbE 400m 400m
40GbE 150m 150m
100GbE 150m 150m
40G SWDM4 400m 500m
100G SWDM 100m 150m
رنگ بندی فیبر نوری OM5

فیبر نوری OM5 طبق استاندارد TIA-598C دارای رنگ سبز لیمویی می باشد. با توجه به تشابه رنگ  با نوع سینگل مد APC که رنگ سبز را دارا می باشد، در مورد بوت کانکتور ها و کوپلر ها نسبت به عدم تشخیص اشتباه هوشیار باشید، فیبر نوری OM5 رنگ سبز روشن تری دارد.

فیبر نوری OM5

 

انواع کابل های فیبر نوری – OM5

انواع کابل های فیبر نوری OM5 بر اساس شرایط محیطی مورد استفاده در پروژه های متفاون به Indoor ، Outdoor و IN/OUT تقسیم می گردند. از طریق لینک های زیر می توانید به اطلاعات انواع کابل های فیبر نوری OM5 دسترسی نمایید.

 

انواع فیبر نوری – OM5

Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری Outdoor

Indoor / Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری In out

Indoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری indoor

 

آموزش شبکه
 

link

 

 
 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قيمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیح
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه