Mojtaba Montakhabi 1711 روز پیش Verl2
بازدید 519 بدون دیدگاه

عوامل موثر بر پهنای باند فیبر نوری مالتی مد

عوامل موثر بر پهنای باند فیبر نوری مالتی مد، ظرفیت انتقال اطلاعات در فیبر نوری چندحالته یا مالتی مد توسط دو مؤلفه جداگانه تعیین می شود:

 1. پراکندگی حالت ها یا مدال Modal
 2. پراکندگی کروماتیک (رنگی)  chromatic

 

فهرست مطالب

 1. عوامل موثر بر پهنای باند فیبر نوری مالتی مد
  1. پراکندگی Modal
  2. پراکندگی Chromatic
 2. فیبر های غیر خساس به خمش (Bend-Insensitive (BI

 

این یک واقعیت است که فیبر نوری مالتی مد شاخص شکست کاملی ندارد و این علت اصلی پراکندگی حالت ها یا مدال Modal در این نوع از فیبر نوری است. شاخص شکست در سری مالتی مود GI به همین لحاظ انتخاب گردید تا توانایی انتقال یکسان حالت های متفاوت را جهت حفظ سرعت ترانزیت در طول فیبر داشته باشد.

با ایجاد ضریب شکست پایین تر در قسمت های خارجی هسته و کلد، حالت های مرتبه بالاتر در حالی که از مرکز هسته دور می شوند سرعت می یابند و سبب پشتیبانی از لینک های طولانی تر با پهنای باند گسترده می شوند.

 

پهنای باند در فیبر نوری مالتی مود

عوامل موثر بر پهنای باند فیبر نوری مالتی مد

در یک فیبر نوری ایده آل ، تمامی حالت ها سرعت یکسان دارند و پراکندگی حالتی modal رخ نمی دهد. اما در فیبر های واقعی، ضریب شکست یک واحد تقریبی می باشد و تمام حالت ها نیز به طور کامل در فیبر جا به جا نمی شوند و باعث پراکندگی حالتی modal می شوند. از آنجا که حالت های مرتبه بالاتر دارای انحراف بیشتری هستند، پراکندگی حالتی modal در یک فیبر (و بنابراین پهنای باند لیزر آن) نسبت به شرایط حالتی modal فیبر بسیار حساس می باشد. بنابراین پهنای باند فیبر نوری در لینک های طولانی به صورت غیرخطی کاهش می یابد چرا که حالت های مرتبه بالاتر با شدت بیشتری ضعیف می شوند.

 

پراکندگی کروماتیک

 

پراکندگی کروماتیک یا رنگی chromatic

دومین پارامتر مورد اشاره در ظرفیت پهنای باند فیبر نوری، پراکندگی کروماتیک chromatic می باشد و بر انواع فیبر های نوری مالتی مد و سینگل مد به شدت تاثیر گذار است. به یاد داشته باشید که منشور از زمان عبور نور با توجه به رنگ آن ، طیف وسیعی از نور را گسترش می دهد و به همین دلیل در زاویه های مختلف منتشر می شود. روش معمول بیان این امر، این است که در واقع ضریب شکست شیشه به طول موج وابسته است. بنابراین یک فیبر تولید شده با ضریب شکست GI یا درجه بندی شده فقط می تواند برای یک طول موج مشخص، معمولاً نزدیک به 1300 نانومتر ، بهینه شود و نور سایر رنگها از پراکندگی  chromatic آسیب خواهند دید. حتی نور در حالت های یکسان از بین خواهد رفت چنانچه دارای طول موج های مختلف باشد  و یا پراکندگی کروماتیک ایجاد شود.

دیتا سنتر کورنینگ

 

 

پراکندگی کروماتیک chromatic  یک مشکل بزرگ در سورس های LED مورد استفاده در شبکه های فیبر نوری مالتی مد MM میباشد، چراکه بر خلاف لیزرها که بیشتر نور در یک طیف باریک در مرکز هسته فیبر متمرکز می گردند، خروجی سورس های LED طیف گسترده تر و آسیب پذیرتری ایجاد می نماید.  علت اصلی محدودیت توانایی انتقال دیتا در فیبر های نوری مالتی مود تا 2 کیلومتر سطح گسترده طیف سورس های LED و از بین رفتن نور به دلیل پراکندگی کروماتیک می باشد.

پراکندگی کروماتیک

 

 

پراکندگی chromatic (CD) همچنین بر شبکه های فیبر نوری سینگل مود با مسافت های طولانی تاثیر گذار است حتی با استفاده از لیزرها، به همین دلیل فیبر های نوری امروزی سینگل مد به همراه منبع ها یا سورس ها به گونه ای جهت کاهش پراکندگی کروماتیک بهینه شده اند تا آن را به حداقل برسانند. آسیب رساندن به فیبر نوری و همچنین ایجاد استرس بر روی فیبر، میتواند باعث پراکندگی حالت قطبی (PMD) در لینک های نوری شود. پراکندگی CD و PMD در شبکه های فیبر نوری با سرعت بالا مورد اندازه گیری قرار می گیرند، فرایندی که آن را تعیین مشخصات فیبر مینامند.

 

فیبر های غیر خساس به خمش (Bend-Insensitive (BI

در زمان نصب فیبرهای با اندازه کوتاه مانند پچ کورد ها بر روی پچ پنل ها، ممکن است کابل های فیبر نوری در معرض خم های با زوایای تند و تحت فشار قرار گیرند. این فشار می تواند باعث افت خمشی شدید و تضعیف در فیبر های معمولی شود و حتی سبب از کار افتادن این پچ کورد ها در طولانی مدت گردد. تولیدكنندگان فیبر، البته نه همه گرچه بسیاری از آنها مانند  METZ Connect  فیبر های BI را در دو حالت سینگل مد و مالتی مد ارائه می دهند كه تحمل خم شدن با زوایای تند بدون ایجاد افت را نیز دارند. فیبر های BI یک مزیت بزرگ برای پچ کورد ها میباشند. امروزه کابل های فیبر نوری  BI نیز به همراه پیگتیل های BI و پچ کورد های BI در شبکه های حساس و مهم مورد کاربری قرار میگیرند.

فیبر نوری غیر حساس به خمش

 

کابل های فیبر نوری

تجهیزات فیبر نوری

link

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه