مشخصات فیبر نوری مالتی مد – OM3

فیبر نوری OM3 به عنوان اولین فیبر نوری مالتی مد سازگار با فناوری انتقال لیزر بر بستر مالتی مد شناخته می شود، فیبر نوری مالتی مد OM3 در سال های 2000 میلادی عرضه گردید و تا به امروز با پیشرفت فناوری های انتفال به عنوان از محبوب ترین فیبر های نوری نوع مالتی مد MM شناخته می شود.

 مشخصات فیبر نوری مالتی مد – OM3

فیبر نوری مالتی مد OM3 در اواخر دهه نود میلادی و اوایل قرن بیستم با تغییراتی ساده در روکش هسته 125میکرونی و با به کارگیری روکشی با توانایی بازتاب عملکردی لیزرهای پر شار و ارزان قیمت VCSEL ارائه گردید، فیبر های نوری OM3 همچنین به عنوان اولین فیبر نوری مالتی مد بهینه شده جهت عملکرد بر پایه لیزر یا LOMMF مخفف Laser optimized multi-mode fiber شناخته می شوند.

اولین فیبر نوری مالتی مد بر پایه لیزر بر اساس استاندارد TIA/ISO با عنوان OM3 شناخته می شود و بر اساس استاندارد ITU همانند سری OM2 در طبقه بندی G.651.1 قرار می گیرد استاندارد ITU به فیبر های نوری مالتی مد کمتر پرداخته است، چرا که میزان پهنای باند و مسافت پشتیبانی پهنای باند در آنها محدود می باشد. در استاندارد TIA نیز مشخصات فیبر نوری OM3 بر اساس TIA-492AAAC طبقه بندی می شود. البته فیبر نوری مالتی مد بیشترین کاربرد را در پروژه های صنعتی مخصوصا صنعت تولید و توزیع نیرو ( صنعت برق ) تا به امروز داشته است،

 

فیبر نوری OM3

 

ظرفیت انتقال 10Gb/s تا 100Gb/s

فیبر نوری OM3  از ظرفیت انتقال 10 گیگابیت در ثانیه تا مسافت 300 متر و همچنین ظرفیت انتقال 40G تا مسافت 100متر پشتیبانی می نماید، همچنین انتقال ظرفیت های 100G و 400G و 200G نیز تا مسافت 70 متر به شکل به بهره گیری از کانال های 10G موازی با استفاده از راه حل های MPO/MTP با فیبر های نوری OM3 میسر می باشد. با ارائه فیبر نوری OM5 و فناوری SWDM و مالتی پلکسینگ کوتاه و ساده، فرستنده و گیرنده های نوری transceiver مالتی مد نیز همانند سری OM5 ظرفیت های بیشتری را پشتیبانی می نمایند، پشتیبانی از ظرفیت های پهنای باند بیشتر برای فیبر های نوری مالتی مد OM3 و OM4 نیز امروزه مهیا گردیده است البته به لطف فناوری های مورد استفاده در شبکه سینگل مد ( مالتی پلکسینگ).

یکی دیگر از فناوری های مورد استفاده در شبکه های FTTH یا transceiver آن سری Bi- directional اصطلاحا فرستنده گیرنده های دوطرفه که در شبکه سینگل مد بسیار شناخته شده بوده اند نیز امروزه برای فیبر های نوری مالتی مد طراحی و ارائه می گردند و توانایی انتقال دوطرفه تا 100G را برای سری OM3 تا مسافت 70 روی دو کور با کانکتور های LC در هر انتها میسر می سازد. ( QSFP-100G-SRBD )

 

ماژول های BiDمالتی مد

مشخصات فنی مالتی مد – OM3

فیبر نوری OM3 با قطر هسته 50µm میکرون و دارای روکش هسته بهینه شده با قطر همسان همانند OM2 , OM4 , OM5 با سایز 125µm میکرون می باشد که به صورت 50/125µm شناخته می شود. فیبر نوری OM3 در دامنه طول موج 850nm نانومتر و 1300nm نانومتر با پشتیبانی باند 2000/500MHz-km و افت معمول برابر 3/1dB/km 3.5/1.5 dB/km عملیاتی می گردد. فیبر نوری OM3 توانایی انتقال پهنای باند 10Gb در 300 متر و 100Gb در 70 متر را دارا می باشد. حداقل پهنای باند موثر در فیبر نوری OM3 برابر 2000/500MHz-km بوده و پوشش فرکانسی ایده آل قابل دسترس معادل 1500 MHz*km / 500 MHz*kmمی باشد.

 

حداکثر افت فیبر نوری مالتی مد. OM3
850 nm 1300 nm
OM3 3.5 dB/km 1.5 dB/km

 

رنگ بندی فیبر نوری OM3:

فیبر نوری OM3 دارای رنگ روکش  Aqua یا فیروزه ای بر اساس رنگ بندی TIA-598C می باشد، همچنین رنگ بدنه کانکتور آن و یا بوت انتهایی کانکتور آن فیروزه ای می باشد ، آداپتور ها یا در واقع کوپلر های فیبر نوری OM3 نیز به رنگ فیروزه ای می باشند، تقریبا روکش تمامی کابل های فیبر نوری Indoor سری OM3 به رنگ فیروزه ای می باشد، در مورد کابل های Outdoor عموما بدلیل روکش های با ویژگی هایی مانند ضد جوندگی و آرمور روکش ها از PE و PVC بوده که رنگ مشکی دارند، البته بنا بر سفارش می توان رنگ روکش کابل Outdoor را نیز فیروزه ای سفارش داد.

 

Application Parameter 850 nm laser-optimized
50/125 μm

TIA 492AAAC

 (OM3)

Nominal wavelength (nm) 850 1300

Ethernet

10/100BASE-SX

Channel attenuation (dB) 4.0
Supportable distance m (ft) 300
(984)

Ethernet

100BASE-FX

Channel attenuation (dB) 6.0
Supportable distance m (ft) 2000
(6560)

Ethernet

1000BASE-SX

Channel attenuation (dB) 4.5
Supportable distance m (ft) 800
(2625)

Ethernet

1000BASE-LX

Channel attenuation (dB) 2.3
Supportable distance m (ft) 550
(1804)

Ethernet

10GBASE-S

Channel attenuation (dB) 2.6
Supportable distance m (ft) 300
(984)

Ethernet

10GBASE-LX4

Channel attenuation (dB) 2.0
Supportable distance m (ft) 300
(984)

Ethernet

10GBASE-LRM

Channel attenuation (dB) 1.9
Supportable distance m (ft) 220
(720)

Ethernet

40GBASE-SR4

Channel attenuation (dB) 1.9
Supportable distance m (ft) 100
(328)

Ethernet

100GBASE-SR4

  Channel attenuation
(dB)
1.9   –
  Supportable distance m
(ft)

70

(230)

Ethernet

100GBASE-SR10

Channel attenuation (dB) 1.9
Supportable distance m (ft) 100
(328)

1G Fibre Channel

100-MX-SN-I (1062 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 4.6
Supportable distance m (ft) 860
(2822)

2G Fibre Channel

200-MX-SN-I (2125 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 3.3
Supportable distance m (ft) 500
(1640)

4G Fibre Channel

400-MX-SN-I (4250 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.9
Supportable distance m (ft) 380
(1247)

10G Fibre Channel

1200-MX-SN-I (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.6
Supportable distance m (ft) 300
(984)

16G Fibre Channel

1600-MX-SN (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 1.9
Supportable distance m (ft)

100

(328)

FDDI PMD

ANSI X3.166

Channel attenuation (dB) 6.0
Supportable distance m (ft) 2000
(6560)

 

کابل فیبر نوری – OM3

انواع کابل های فیبر نوری OM3  بر اساس محیط مورد کاربری در پروژه های متفاون به انواع  Indoor یا مورد استفاده در میحط های مسقف و  بیرونی Outdoor و IN/OUT  تقسیم می گردند. از طریق لینک های زیر می توانید به اطلاعات انواع کابل های فیبر نوری OM3 دسترسی نمایید.

 

انواع فیبر نوری – OM3

Outdoor – بیرونی

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری Outdoor

Indoor / Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری In out

Indoor – مسقف

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری indoor

کابل فیبر نوری OM3

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های فیبر نوری :

link

تجهیزات فیبر نوری:

link

 

با سپاس فراوان

مجتبی منتخبی

 

دیدگاه‌ها (0)

*
*