Mojtaba Montakhabi 1504 روز پیش ٰEEL.V2
بازدید 923 بدون دیدگاه

فیبر نوری مالتی مد – OM3

فیبر نوری مالتی مد – OM3 به عنوان اولین فیبر نوری مالتی مد سازگار با فناوری انتقال لیزر “LOMMF” بر بستر مالتی مد شناخته می شود، فیبر نوری مالتی مد OM3 در سال های 2000 میلادی عرضه گردید و تا به امروز با پیشرفت فناوری های انتفال به عنوان یکی از محبوب ترین فیبر های نوری کلاس مالتی مد MMF شناخته می شود.

 

فهرست مطالب

  1. مشخصات OM3
    1. رنگ بندی
    2. پهنای باند
  2. انواع فیبر نوری OM3

 

فیبر نوری مالتی مد – OM3

فیبر نوری مالتی مد OM3 در اواخر دهه نود میلادی و اوایل قرن بیستم با تغییراتی ساده در روکش هسته 125میکرونی و با به کارگیری روکشی با توانایی بازتاب عملکردی لیزرهای پر شار و ارزان قیمت VCSEL ارائه گردید، فیبر های نوری OM3 همچنین به عنوان اولین فیبر نوری مالتی مد بهینه شده جهت عملکرد بر پایه لیزر یا LOMMF مخفف Laser optimized multi-mode fiber شناخته می شوند.

اولین فیبر نوری مالتی مد بر پایه لیزر بر اساس استاندارد TIA/ISO با عنوان OM3 شناخته می شود و بر اساس استاندارد ITU همانند سری OM2 در طبقه بندی G.651.1 قرار می گیرد استاندارد ITU به فیبر های نوری مالتی مد کمتر پرداخته است، چرا که میزان پهنای باند و مسافت پشتیبانی پهنای باند در آنها محدود می باشد. در استاندارد TIA نیز مشخصات فیبر نوری OM3 بر اساس TIA-492AAAC طبقه بندی می شود. البته فیبر نوری مالتی مد بیشترین کاربرد را در پروژه های صنعتی مخصوصا صنعت تولید و توزیع نیرو ( صنعت برق ) تا به امروز داشته است،

 

فیبر نوری OM3

 

ظرفیت انتقال 10Gb/s تا 100Gb/s

فیبر نوری OM3 از ظرفیت انتقال 10 گیگابیت در ثانیه تا مسافت 300 متر و همچنین ظرفیت انتقال 40G تا مسافت 100 متر پشتیبانی می نماید، همچنین انتقال ظرفیت های 100G و 400G و 200G نیز تا مسافت 70 متر به شکل به بهره گیری از کانال های 10G موازی با استفاده از راه حل های MPO/MTP با فیبر های نوری OM3 میسر می باشد. با ارائه فیبر نوری OM5 و فناوری SWDM و مالتی پلکسینگ کوتاه و ساده، فرستنده و گیرنده های نوری transceiver مالتی مد نیز همانند سری OM5 ظرفیت های بیشتری را پشتیبانی می نمایند، پشتیبانی از ظرفیت های پهنای باند بیشتر برای فیبر های نوری مالتی مد OM3 و OM4 نیز امروزه مهیا گردیده است البته به لطف فناوری های مورد استفاده در شبکه سینگل مد ( مالتی پلکسینگ).

یکی دیگر از فناوری های مورد استفاده در شبکه های FTTH یا transceiver آن سری Bi- directional اصطلاحا فرستنده گیرنده های دوطرفه که در شبکه سینگل مد بسیار شناخته شده بوده اند نیز امروزه برای فیبر های نوری مالتی مد طراحی و ارائه می گردند و توانایی انتقال دوطرفه تا 100G را برای سری OM3 تا مسافت 70 روی دو کور با کانکتور های LC در هر انتها میسر می سازد. ( QSFP-100G-SRBD )

 

ماژول های BiDمالتی مد

مشخصات فنی OM3

فیبر نوری OM3 با قطر هسته 50µm میکرون و دارای روکش هسته بهینه شده با قطر همسان همانند OM2 , OM4 , OM5 با سایز 125µm میکرون می باشد که به صورت 50/125µm شناخته می شود. فیبر نوری OM3 در دامنه طول موج 850nm نانومتر و 1300nm نانومتر با پشتیبانی باند 2000/500MHz-km و افت معمول برابر 3/1dB/km 3.5/1.5 dB/km عملیاتی می گردد. فیبر نوری OM3 توانایی انتقال پهنای باند 10Gb در 300 متر و 100Gb در 70 متر را دارا می باشد. حداقل پهنای باند موثر در فیبر نوری OM3 برابر 2000/500MHz-km بوده و پوشش فرکانسی ایده آل قابل دسترس معادل 1500 MHz*km / 500 MHz*kmمی باشد.

 

حداکثر افت فیبر نوری مالتی مد OM3
850 nm 1300 nm
OM3 3.5 dB/km 1.5 dB/km

 

اطلاعات بیشتر (لینک های مرتبط):

  1. کابل فیبر نوری
  2. انتخاب کابل فیبر
  3. تفاوت فیبر مالتی مد و سینگل مد
  4. تار فیبر نوری
  5. کل بازتاب داخلی نور
  6. تولید فیبر نوری
  7. شعاع خمش کابل فیبر
  8. ساختار فیبر نوری

 

رنگ بندی فیبر نوری OM3

فیبر نوری OM3 دارای رنگ روکش  Aqua یا فیروزه ای بر اساس رنگ بندی TIA-598C می باشد، همچنین رنگ بدنه کانکتور آن و یا بوت انتهایی کانکتور آن فیروزه ای می باشد ، آداپتور ها یا در واقع کوپلر های فیبر نوری OM3 نیز به رنگ فیروزه ای می باشند، تقریبا روکش تمامی کابل های فیبر نوری Indoor سری OM3 به رنگ فیروزه ای می باشد، در مورد کابل های Outdoor عموما بدلیل روکش های با ویژگی هایی مانند ضد جوندگی و آرمور روکش ها از PE و PVC بوده که رنگ مشکی دارند، البته بنا بر سفارش می توان رنگ روکش کابل Outdoor را نیز فیروزه ای سفارش داد.

 

Application Parameter 850 nm laser-optimized
50/125 μm

TIA 492AAAC

 (OM3)

Nominal wavelength (nm) 850 1300

Ethernet

10/100BASE-SX

Channel attenuation (dB) 4.0
Supportable distance m (ft) 300
(984)

Ethernet

100BASE-FX

Channel attenuation (dB) 6.0
Supportable distance m (ft) 2000
(6560)

Ethernet

1000BASE-SX

Channel attenuation (dB) 4.5
Supportable distance m (ft) 800
(2625)

Ethernet

1000BASE-LX

Channel attenuation (dB) 2.3
Supportable distance m (ft) 550
(1804)

Ethernet

10GBASE-S

Channel attenuation (dB) 2.6
Supportable distance m (ft) 300
(984)

Ethernet

10GBASE-LX4

Channel attenuation (dB) 2.0
Supportable distance m (ft) 300
(984)

Ethernet

10GBASE-LRM

Channel attenuation (dB) 1.9
Supportable distance m (ft) 220
(720)

Ethernet

40GBASE-SR4

Channel attenuation (dB) 1.9
Supportable distance m (ft) 100
(328)

Ethernet

100GBASE-SR4

  Channel attenuation
(dB)
1.9   –
  Supportable distance m
(ft)

70

(230)

Ethernet

100GBASE-SR10

Channel attenuation (dB) 1.9
Supportable distance m (ft) 100
(328)

1G Fibre Channel

100-MX-SN-I (1062 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 4.6
Supportable distance m (ft) 860
(2822)

2G Fibre Channel

200-MX-SN-I (2125 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 3.3
Supportable distance m (ft) 500
(1640)

4G Fibre Channel

400-MX-SN-I (4250 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.9
Supportable distance m (ft) 380
(1247)

10G Fibre Channel

1200-MX-SN-I (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.6
Supportable distance m (ft) 300
(984)

16G Fibre Channel

1600-MX-SN (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 1.9
Supportable distance m (ft)

100

(328)

FDDI PMD

ANSI X3.166

Channel attenuation (dB) 6.0
Supportable distance m (ft) 2000
(6560)

 

کابل فیبر نوری – OM3

انواع کابل های فیبر نوری OM3  بر اساس محیط مورد کاربری در پروژه های متفاون به انواع  Indoor یا مورد استفاده در میحط های مسقف و  بیرونی Outdoor و IN/OUT تقسیم می گردند. از طریق لینک های زیر می توانید به اطلاعات انواع کابل های فیبر نوری OM3 دسترسی نمایید.

 

انواع فیبر نوری – OM3

Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری Outdoor

Indoor / Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری In out

Indoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری indoor

 

اطلاعات بیشتر (لینک های مرتبط):

  1. مشخصات OM1
  2. مشخصات OM2
  3. مشخصات OM4
  4. مشخصات OM5
  5. فیبر نوری SMF سینگل مد
  6. تولید فیبر نوری

اختصارات در کابل های OM3

Prefix Used to describe Persian
OM3 Optical Fiber Cable Specification for Multi-Mode 3 مشخصات کابل فیبر نوری مالتی مد نسل سوم
MMF Multi-Mode Fiber فیبر نوری چند حالته یا مالتی مد
LOMMF Laser Optimized Multi-Mode Fiber فیبر نوری مالتی مُد بهینه شده با لیزر
VCELS Vertical-cavity surface-emitting laser لیزر ساطع کننده سطح حفره عمودی
FC Fiber Channel کانال فیبر نوری
ANSI American National Standards Institute وزن کابل بر حسب کیلوگرم در کیلومتر
FDDI Fiber Distributed Data Interface اینترفیس داده های توزیع شده فیبر
ft feet
Gbps The bandwidth of a link in gigabits per second پهنای باند یک لینک بر حسب گیگابیت در ثانیه
MHz The bandwidth of an optical fiber in megahertz پهنای باند یک فیبر نوری بر حسب مگاهرتز
km The length of a fiber-optic cable in kilometers طول یک کابل فیبر نوری بر حسب کیلومتر
cm The bend radius of a fiber-optic cable in centimeters شعاع خمش کابل فیبر نوری بر حسب سانتی متر
mm The diameter of a fiber-optic cable in millimeters قطر کابل فیبر نوری بر حسب میلی متر
nm The wavelength of light in nanometers طول موج نور بر حسب نانومتر
ps The dispersion of light in picoseconds پراکندگی نور در پیکوثانیه
N/10cm Crush resistance of cable in newton/centimeters مقاومت در برابر خرد شدن یا له شدن نیوتن بر 10 سانتی متر
N Tensile strength for installation in newton استحکام کششی برای نصب در نیوتن
dB/km Attenuation in decibels per kilometer تضعیف بر حسب دسی بل در کیلومتر
kg/km Cable Weight in kilogram per kilometre وزن کابل بر حسب کیلوگرم در کیلومتر

جدول A.T.1 اختصارات فیبر نوری OM3

 

آموزش شبکه

link

 

کابل فیبر نوری

link

 

 

linkedin

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قيمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیح
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه