کابل فیبر نوری – OM2 – مشخصات

فیبر نوری OM2 دارای بزرگی هسته فیبر نوری 50 میکرون می باشد، روکش هسته یا کلد فیبر نوری مالتی مد OM2 نیز دارای سایز استاندارد کلد 125 میکرون است ، عموما پارامتر اندازه هسته و کلد به شکل 50/125 و یا 50/125µm روی کابل های فیبر نوری مالتی مد OM2  درج شده است.

مشخصات فیبر نوری مالتی مد – OM2

فیبر نوری چند حالته یا مالتی مد اغلب جهت برقراری لینک های با مسافت های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد، شبکه فیبر نوری مالتی مد به جهت نوع حرکت نور دارای محدودیت عملکرد بر اساس ظرفیت پهنای باند و طول لینک یا مسافت می باشد. این محدودیت ها در انواع فیبر نوری مالتی مد متفاوت می باشد ، فیبرهای نوری مالتی مد OM2 در برقراری شبکه های Campus و شبکه Backbone، محبوب می باشند. از آنجا که تجهیزات مورد استفاده جهت راه اندازی فیبر مالتی مد ارزان تر از تجهیزات مورد استفاده برای فیبر نوری سینگل مد می باشند، به جهت توانایی پشتیبانی از پهنای باند پر ظرفیت 10Gb/s و قابلیت اطمینان بالا ، کابل های فیبر نوری مالتی مد OM2 گزینه ای مناسب برای بسیاری از پروژه های فیبر نوری می باشند و همانطور که اشاره شد به جهت توانایی پشتیبانی از 10Gb در مسافت های تا 82 متر گزینه بسیار مناسبی جه تجهیز Backbone یا شبکه ستون فقرات داخل ساختمان و شبکه Campus بین ساختمان ها می باشند.

کابل فیبر نوری OM2

ظرفیت  10Gb تا 220 متر – OM2

در دنیای شبکه های نوری فرستنده و گیرنده های نوری transceiver زیادی وجود دارد.  transceiver بخش مورد اهمیتی از شبکه های نوری به شمار می آیند چرا که وظیفه مهم تبدیل و انتقال سیگنال را عهده دار می باشند.  از مهمترین transceiver هایی که توانایی انتقال ظرفیت های تا 10 گیگابیت را دارا می باشند، میتوان به SFP+ ، XFP ، X2 و XENPAK  اشاره نمود ، همچنین transceiver نوع LRM که نوع خاصی از ماژول فرستنده گیرنده transceiver امروزی می باشد.
transceiver استاندارد LRM ، با کانکتور LC توانایی پشتیبانی از لینک ها را بصورت ارسال و دریافت تا 10 گیگابیت بر ثانیه  تا مسافت 220 متر روی فیبر های نوری مالتی مد OM2  فراهم می نماید ، پیشتر فیبر نوری OM2  ظرفیت 10G را تنها در مسافت های تا 82 متر پشتیبانی می نمود. استاندارد LRM توسط IEEE  طراحی و توسعه  گردیده LRM Task Force یا کارگروه LRM، که از رویکرد آماری برای توسعه آن استفاده شده است.

فیبر نوری مالتی مد – OM2

 فیبر نوری مالتی مد OM2 همانطور که اشاره گردید میتواند ظرفیت 10Gb/s را تا مسافت 220 متر پشتیبانی می نماید، کلاس OM2 اشاره به طبقه بندی TIA/ISO می نماید، مالتی مد OM2 در استاندارد ITU-T به عنوان G.651.1 شناخته می شود. طول موج های مورد کاربری معمول بر اساس TIA در فیبر نوری OM2 به ترتیب 850nm و 1300nm می باشد و همچنین حداقل پوشش فرکانس قابل دسترس 700 MHz*km / 500 MHz*km با توجه به دامنه طول موج تعیین و پشتیبانی می گردد، سری  OM2 پهنای باند 1Gb/s  را نیز تا مسافت 1000 متر ( 1 کیلومتر ) پشتیبانی می نماید، حداقل پهنای باند موثر مودال EMB در فیبر نوری OM2 برابر 950MHz*km / – MHz*km می باشد و همچنین میزان افت حداکثر آن برابر 3.4dB/km – 1.0 dB/km بر اساس طول موج انتقال دیتا می باشد.

 

حداکثر افت فیبر نوری مالتی مد. OM2
850 nm 1300 nm
OM2 3.5 dB/km 1.5 dB/km

 

 

Application Parameter
50/125 μm
TIA 492AAAB (OM2)
Nominal wavelength (nm) 850 1300

Ethernet

10/100BASE-SX

Channel attenuation (dB) 4.0
Supportable distance m (ft) 300
(984)

Ethernet

100BASE-FX

Channel attenuation (dB) 6.0
Supportable distance m (ft) 2000
(6560)

Ethernet

1000BASE-SX

Channel attenuation (dB) 3.6
Supportable distance m (ft) 550
(1804)

Ethernet

1000BASE-LX

Channel attenuation (dB) 2.3
Supportable distance m (ft) 550
(1804)

Ethernet

10GBASE-S

Channel attenuation (dB) 2.3
Supportable distance m (ft) 82
(269)

Ethernet

10GBASE-LX4

Channel attenuation (dB) 2.0
Supportable distance m (ft) 300
(984)

Ethernet

10GBASE-LRM

Channel attenuation (dB) 1.9
Supportable distance m (ft) 220
(720)

Ethernet

40GBASE-SR4

Channel attenuation (dB)
Supportable distance m (ft)

Ethernet

100GBASE-SR4

  Channel attenuation
(dB)
  –
  Supportable distance m
(ft)
  –

Ethernet

100GBASE-SR10

Channel attenuation (dB)
Supportable distance m (ft)

1G Fibre Channel

100-MX-SN-I (1062 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 3.9
Supportable distance m (ft) 500
(1640)

2G Fibre Channel

200-MX-SN-I (2125 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.6
Supportable distance m (ft) 300
(984)

4G Fibre Channel

400-MX-SN-I (4250 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.1
Supportable distance m (ft) 150
(492)

10G Fibre Channel

1200-MX-SN-I (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.2
Supportable distance m (ft) 82
(269)

16G Fibre Channel

1600-MX-SN (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 1.6
Supportable distance m (ft)

35

(115)

FDDI PMD

ANSI X3.166

Channel attenuation (dB) 6.0
Supportable distance m (ft) 2000
(6560)

رنگ بندی فیبر نوری OM2

بر اساس رنگ بندی TIA-598-C ویرایش جدید ( TIA-598-D )، فیبر نوری OM2 همانند فیبر نوری OM1 دارای رنگ روکش نارنجی Orange می باشد. رنگ بدنه کانکتور و بوت کانکتور های OM2 مشکی بوده و در مورد OM1 بدنه و بوت کانکتور رنگ بژ Beige دارند.

در رنگ بندی فیبر نوری  TIA فیبر های نوری indoor مالتی مد  OM2 دارای رنگ نارنجی می باشد، کابل های فیبر نوری Outdoor مالتی مد عموما با روکش PVC بوده و دارای رنگ مشکی روکش می باشند، البته به صورت سفارشی در رنگ نارنجی نیز ارائه می گردند.

اطلاعات بیشتر در مورد رنگ بندی فیبر نوری TIA -598.C

فیبر نوری OM2

کابل فیبر نوری –  OM2

کابل های فیبر نوری  OM2 در دو مدل لوز تیوب و تایت بافر یا بافر دار در کابل های فیبر نوری با ظرفیت های مختلف قرار ارائه میگردند، نوع تایت بافر بیشتر در پروژه های Indoor و نوع لوز تیوب بیتشر در پروژه های بیرونی  Outdoor  و IN/OUT  مورد استفاده می باشد. از قسمت زیر می توانید اطلاعات انواع کابل های فیبر نوری OM2 را بررسی نمایید.

 

 

 

انواع فیبر نوری OM2

Outdoor – بیرونی

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری Outdoor

Indoor / Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری In out

Indoor – مسقف

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری indoor

 

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های فیبر نوری :

link

تجهیزات فیبر نوری:

link

 

با سپاس فراوان

مجتبی منتخبی

دیدگاه‌ها (1)

*
*