Mojtaba Montakhabi 1504 روز پیش SSLV2
بازدید 1043 بدون دیدگاه

فیبر نوری OM2

فیبر نوری مالتی مد – OM2، فیبر نوری OM2 دارای بزرگی هسته فیبر نوری 50 میکرون می باشد، روکش هسته یا کلد OM2 نیز دارای سایز استاندارد کلد 125 میکرون است ، عموما پارامتر اندازه هسته و کلد به شکل 50/125 و یا 50/125µm روی کابل های فیبر نوری مالتی مد OM2  درج شده است.

فهرست مطالب

  1. فیبر نوری OM2
    1. رنگ بندی
    2. پهنای باند
  2. انواع فیبر نوری OM2

 

فیبر نوری مالتی مد – OM2

فیبر نوری چند حالته یا مالتی مد اغلب جهت برقراری لینک های با مسافت های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد، شبکه فیبر نوری مالتی مد به جهت نوع حرکت نور دارای محدودیت عملکرد بر اساس ظرفیت پهنای باند و طول لینک یا مسافت می باشد. این محدودیت ها در انواع فیبر نوری مالتی مد متفاوت می باشد ، فیبرهای نوری مالتی مد OM2 در برقراری شبکه های Campus و شبکه Backbone، محبوب می باشند. از آنجا که تجهیزات مورد استفاده جهت راه اندازی فیبر مالتی مد ارزان تر از تجهیزات مورد استفاده برای فیبر نوری سینگل مد می باشند، به جهت توانایی پشتیبانی از پهنای باند پر ظرفیت 10Gb/s و قابلیت اطمینان بالا ، کابل های فیبر نوری مالتی مد OM2 گزینه ای مناسب برای بسیاری از پروژه های فیبر نوری می باشند و همانطور که اشاره شد به جهت توانایی پشتیبانی از 10Gb در مسافت های تا 82 متر گزینه بسیار مناسبی جه تجهیز Backbone یا شبکه ستون فقرات داخل ساختمان و شبکه Campus بین ساختمان ها می باشند.

مشخصات فیبر نوری مالتی مد - OM2

ظرفیت  10Gb تا 220 متر – OM2

در دنیای شبکه های نوری فرستنده و گیرنده های نوری transceiver زیادی وجود دارد. بخش مورد اهمیتی از شبکه های نوری به شمار می آیند چرا که وظیفه مهم تبدیل و انتقال سیگنال را عهده دار می باشند. از مهمترین transceiver هایی که توانایی انتقال ظرفیت های تا 10 گیگابیت را دارا می باشند، میتوان به SFP+ ، XFP ، X2 و XENPAK  اشاره نمود ، همچنین transceiver نوع LRM که نوع خاصی از ماژول فرستنده گیرنده transceiver امروزی می باشد.

transceiver استاندارد LRM ، با کانکتور LC توانایی پشتیبانی از لینک ها را بصورت ارسال و دریافت تا 10 گیگابیت بر ثانیه  تا مسافت 220 متر روی فیبر های نوری مالتی مد OM2  فراهم می نماید ، پیشتر فیبر نوری OM2  ظرفیت 10G را تنها در مسافت های تا 82 متر پشتیبانی می نمود.
استاندارد LRM توسط IEEE  طراحی و توسعه  گردیده LRM Task Force یا کارگروه LRM ، که از رویکرد آماری برای توسعه آن استفاده شده است.

فیبر نوری مالتی مد – OM2

فیبر نوری مالتی مد OM2 همانطور که اشاره گردید میتواند ظرفیت 10Gb/s را تا مسافت 220 متر پشتیبانی می نماید، کلاس OM2 اشاره به طبقه بندی TIA/ISO می نماید، مالتی مد OM2 در استاندارد ITU-T به عنوان G.651.1 شناخته می شود. طول موج های مورد کاربری معمول بر اساس TIA در فیبر نوری OM2 به ترتیب 850nm و 1300nm می باشد و همچنین حداقل پوشش فرکانس قابل دسترس 700 MHz*km / 500 MHz*km با توجه به دامنه طول موج تعیین و پشتیبانی می گردد، سری  OM2 پهنای باند 1Gb/s  را نیز تا مسافت 1000 متر ( 1 کیلومتر ) پشتیبانی می نماید، حداقل پهنای باند موثر مودال EMB در فیبر نوری OM2 برابر 950MHz*km / – MHz*km می باشد و همچنین میزان افت حداکثر آن برابر 3.4dB/km – 1.0 dB/km بر اساس طول موج انتقال دیتا می باشد.

حداکثر افت فیبر نوری مالتی مد OM2
850 nm 1300 nm
OM2 3.5 dB/km 1.5 dB/km

 

 

Application Parameter
50/125 μm
TIA 492AAAB (OM2)
Nominal wavelength (nm) 850 1300

Ethernet

10/100BASE-SX

Channel attenuation (dB) 4.0
Supportable distance m (ft) 300
(984)

Ethernet

100BASE-FX

Channel attenuation (dB) 6.0
Supportable distance m (ft) 2000
(6560)

Ethernet

1000BASE-SX

Channel attenuation (dB) 3.6
Supportable distance m (ft) 550
(1804)

Ethernet

1000BASE-LX

Channel attenuation (dB) 2.3
Supportable distance m (ft) 550
(1804)

Ethernet

10GBASE-S

Channel attenuation (dB) 2.3
Supportable distance m (ft) 82
(269)

Ethernet

10GBASE-LX4

Channel attenuation (dB) 2.0
Supportable distance m (ft) 300
(984)

Ethernet

10GBASE-LRM

Channel attenuation (dB) 1.9
Supportable distance m (ft) 220
(720)

Ethernet

40GBASE-SR4

Channel attenuation (dB)
Supportable distance m (ft)

Ethernet

100GBASE-SR4

  Channel attenuation
(dB)
  –
  Supportable distance m
(ft)
  –

Ethernet

100GBASE-SR10

Channel attenuation (dB)
Supportable distance m (ft)

1G Fibre Channel

100-MX-SN-I (1062 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 3.9
Supportable distance m (ft) 500
(1640)

2G Fibre Channel

200-MX-SN-I (2125 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.6
Supportable distance m (ft) 300
(984)

4G Fibre Channel

400-MX-SN-I (4250 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.1
Supportable distance m (ft) 150
(492)

10G Fibre Channel

1200-MX-SN-I (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 2.2
Supportable distance m (ft) 82
(269)

16G Fibre Channel

1600-MX-SN (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB) 1.6
Supportable distance m (ft)

35

(115)

FDDI PMD

ANSI X3.166

Channel attenuation (dB) 6.0
Supportable distance m (ft) 2000
(6560)

 

اطلاعات بیشتر (لینک های مرتبط):

  1. کابل فیبر نوری
  2. انتخاب کابل فیبر
  3. تفاوت فیبر مالتی مد و سینگل مد
  4. تار فیبر نوری
  5. کل بازتاب داخلی نور
  6. تولید فیبر نوری
  7. شعاع خمش کابل فیبر
رنگ بندی فیبر نوری OM2

بر اساس رنگ بندی TIA-598-C ویرایش جدید ( TIA-598-D )، فیبر نوری OM2 همانند فیبر نوری OM1 دارای رنگ روکش نارنجی Orange می باشد. رنگ بدنه کانکتور و بوت کانکتور های OM2 مشکی بوده و در مورد OM1 بدنه و بوت کانکتور رنگ بژ Beige دارند.

در رنگ بندی فیبر نوری  TIA فیبر های نوری indoor مالتی مد OM2 دارای رنگ نارنجی می باشد، کابل های فیبر نوری Outdoor مالتی مد عموما با روکش PVC بوده و دارای رنگ مشکی روکش می باشند، البته به صورت سفارشی در رنگ نارنجی نیز ارائه می گردند.

اطلاعات بیشتر در مورد رنگ بندی فیبر نوری TIA -598.C

فیبر نوری OM2

انواع کابل فیبر نوری –  OM2

کابل های فیبر نوری  OM2 در دو مدل لوز تیوب و تایت بافر یا بافر دار در کابل های فیبر نوری با ظرفیت های مختلف قرار ارائه میگردند، نوع تایت بافر بیشتر در پروژه های Indoor و نوع لوز تیوب بیتشر در پروژه های بیرونی Outdoor  و IN/OUT مورد استفاده می باشد. از قسمت زیر می توانید اطلاعات انواع کابل های فیبر نوری OM2 را بررسی نمایید.

 

 

 

انواع فیبر نوری – OM2

Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری Outdoor

Indoor / Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری In out

Indoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری indoor

 

اطلاعات بیشتر (لینک های مرتبط):

  1. مشخصات OM1
  2. مشخصات OM3
  3. مشخصات OM4
  4. مشخصات OM5
  5. فیبر نوری سینگل مد
  6. تولید فیبر نوری

 

اختصارات در کابل های OM2

Prefix Used to describe Persian
OM2 Optical Fiber Cable Specification for Multi-Mode 2 مشخصات کابل فیبر نوری مالتی مد نسل دوم
EMB Effective Modal Bandwidth پهنای باند موثر حالت ها یا پهنای باند موثر مُدال
MMF Multi-Mode Fiber فیبر نوری چند حالته یا مالتی مد
LOMMF Laser Optimized Multi-Mode Fiber فیبر نوری مالتی مُد بهینه شده با لیزر
VCELS Vertical-cavity surface-emitting laser لیزر ساطع کننده سطح حفره عمودی
FC Fiber Channel کانال فیبر نوری
ANSI American National Standards Institute وزن کابل بر حسب کیلوگرم در کیلومتر
FDDI Fiber Distributed Data Interface اینترفیس داده های توزیع شده فیبر
ft feet
Gbps The bandwidth of a link in gigabits per second پهنای باند یک لینک بر حسب گیگابیت در ثانیه
MHz The bandwidth of an optical fiber in megahertz پهنای باند یک فیبر نوری بر حسب مگاهرتز
km The length of a fiber-optic cable in kilometers طول یک کابل فیبر نوری بر حسب کیلومتر
cm The bend radius of a fiber-optic cable in centimeters شعاع خمش کابل فیبر نوری بر حسب سانتی متر
mm The diameter of a fiber-optic cable in millimeters قطر کابل فیبر نوری بر حسب میلی متر
nm The wavelength of light in nanometers طول موج نور بر حسب نانومتر
ps The dispersion of light in picoseconds پراکندگی نور در پیکوثانیه
N/10cm Crush resistance of cable in newton/centimeters مقاومت در برابر خرد شدن یا له شدن نیوتن بر 10 سانتی متر
N Tensile strength for installation in newton استحکام کششی برای نصب در نیوتن
dB/km Attenuation in decibels per kilometer تضعیف بر حسب دسی بل در کیلومتر
kg/km Cable Weight in kilogram per kilometre وزن کابل بر حسب کیلوگرم در کیلومتر

جدول A.T.1 اختصارات فیبر نوری OM2

آموزش شبکه

link

 

کابل فیبر نوری

link

 

 

linkedin

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قيمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیح
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه