Mojtaba Montakhabi 905 روز پیش FOL
بازدید 585 بدون دیدگاه

ساختار کابل شبکه مسی – FTP و UTP

ساختار کابل شبکه مسی – FTP در مقابل UTP، اصطلاحات FTP و UTP به جهت تمایز بین کابل های شیلد دار و بدون شیلد یا محافظت شده و بدون محافظ استفاده می شود، مطابق استانداردهای ISO/IEC و EN حروف اول نوع محافظ کلی کابل را نشان می دهد در حالی که حروف دوم نشان دهنده نوع محافظ برای هر زوج سیم به هم تابیده شده و عنصر متعادل است. بنابراین، F/UTP و U/UTP ساده ترین راه جهت تشخیص انواع کابل است.

 

 

ساختار کابل شبکه مسی – FTP در مقابل UTP

فهرست مطالب

 1. ساختار کابل شبکه مسی

  1. FTP
  2. F/UTP
  3. S/UTP
  4. SF/UTP
  5. U/UTP
  6. S/FTP
  7. F/FTP
  8. U/FTP
 2. ترکیب ساختار ها
 3. کابل های شبکه S/FTP
 4. انواع کابل های شبکه با ساختار FTP
 5. کاربرد محافظ فویل

 

ساختار FTP

اصطلاح FTP مخفف زوج سیم های مسی به هم تابیده شده با روکش فویل است. کابل های شبکه FTP اغلب در شبکه های محلی ( اترنت) LAN مورد کاربری قرار میگیرند.  در کابل های FTP طراحی و ساختار به گونه ای می باشد که جفت سیم های به هم تابیده شده هر کام به تنهایی در یک فویل قرار می گیرند (PiMf) و یا چندین جفت سیم توسط یک محافظ نوار فویل کلی که در اطراف مجموعه پیچیده شده است، احاطه می شوند. تابیدن زوج سیم های مسی به یکدیگر و پوشاندن آن با محافظ فویل به کاهش تداخل الکترومغناطیسی و اختلال سیگنال کمک می نماید.

تفاوت SFTP و SFUTP و UTP و STP

انواع کابل شبکه FTP

کابل های شبکه FTP که دارای یک شیلد فویل کلی به دور زوج سیم های به تابیده می باشند در استاندارد ISO/IEC 11801 با نام کابل های F/UTP شناخته می شوند . کابل های شبکه FTP که هر زوج سیم به هم تابیده شده twisted pair در فویل جداگانه ای محافظت می شوند در استاندارد ISO/IEC 11801  و EN50173 با نام F/FTP شناخته می شوند، کابل های شبکه FTP یکی از سه نوع اصلی کابل های مورد استفاده در شبکه های مسی کامپیوتری می باشند. دو نوع دیگر کابل های شبکه شامل ساختار UTP است که جفت‌های به هم تابیده شده بدون محافظ هستند و کابل های STP که با جفت‌های به هم تابیده شده و محافظت شده توسط الیاف مس بافته شده احاطه شده است.

کابل شبکه FTP

ساختار کابل شبکه F/UTP

ترکیب ساختار ها و طراحی های کابل شبکه

به جهت محافظت بیشتر از سیگنال ها و کاهش تداخل الترومغناطیسی طراحی های کابل شبکه از ترکیب ساختار های مورد اشاره شبکه بهره می برند. بالاترین محافظت براساس استاندارد ISO/IEC11801 طراحی SF/FTP و ضعیف ترین نوع U/UTP می باشد.

کابل شبکه UTP

ساختار کابل شبکه U/FTP

 

کابل های شبکه S/FTP

 پس از طراحی SF/FTP که از آن استقبال چندانی نگردید، مهمترین و پرکاربرد ترین کابل شبکه مسی در صنعت نوع S/FTP می باشد، دقت فرمایید که متاسفانه در کشور کابل SF/UTP را به جای S/FTP ارائه می نمایند، کابل SF/UTP ساختار غیر محافظت شده زوج سیم ها را دارا می باشد و به همین دلیل تداخل بالایی دارد، کابل S/FTP اشاره به ساختار زوج های به هم تابیده شده و قرار گرفته هر کدام به تنهایی در فویل جداگانه و سپس الیاف مسی بافته شده به دور مجموعه فویل ها می باشد که بالاترین محافظت را پس از SF/FTP در صنعت داراست. وجود فناوری PiMf یا Pair In Metallic foil  یا قرار گرفتن هر زوج سیم در فویل مجزا، مشخصه اصلی کابل های شبکه S/FTP می باشد، هر کابل شبکه ای که ساختار  PiMf دارا باشد طراحی S/FTP خوانده میشود.

کابل شبکه SFTP

ساختار کابل شبکه S/FTP

انواع کابل های شبکه با ساختار FTP
 1. کابل S/FTP که ترکیبی از محافظ هر زوج سیم به صورت جداگانه توسط فویل (PiMf) و یک محافظ مسی بافته شده می باشد که با هم همپوشانی دارد.
 2. کابل F/FTP که هر زوج سیم به صورت جداگانه توسط فویل محافظت می شود و در نهایت تمام مجوعه زوج سیم ها توسط یک فویل محافظت می شود.
 3. کابل U/FTP که هر زوج سیم به صورت جداگانه توسط فویل محافظت می شود و در نهایت مجموعه فاقد محافظ کلی است.

 

انواع دیگر ساختار های کابل شبکه

 1. F/UTP: پوشش فویل کلی / جفت های به هم تابیده شده بدون محافظت
 2. S/UTP: پوشش مسی بافته شده کلی / جفت های به هم تابیده شده بدون محافظت
 3. SF/UTP: پوشش ترکیبی مسی بافته شده همراه با فویل / جفت های به هم تابیده شده بدون محافظت
 4. U/UTP: پوشش کلی بدون محافظ / جفت های به هم تابیده شده بدون محافظ

 

کاربرد محافظ فویل شبکه

محافظ فویل کابل شبکه به عنوان مانعی عمل می نماید که از اتصال  EMI/RFI  تداخل الکترومغناطیسی (EMI) /تداخل فرکانس رادیویی (RFI)  به زوج های به هم تابیده شده کابل های مجاور جلوگیری می نماید. در واقع، نویز یا تداخل الکترومغناطیسی را بین کابل های شبکه و کابل های دیگر با فناوری انتقال سیگنال اکتیریکی مانند ماشین آلات و سایر منابع EMI، و همچنین RFI از تلفن های همراه و نقاط دسترسی بی سیم را منعکس می نماید، علاوه بر این، محافظ فویل از افت سیگنال های داده از کابل جلوگیری می نماید.

 

چنانچه از کابل های شبکه مسی محافظت شده در نصب استفاده می نمایید، باید از کانکتور ها و یا کیستون ماژول های شبکه مسی محافظت شده و سازگار را استفاده نمایید. به همین ترتیب، یک کابل بدون محافظ بایستی کانکتورهای محافظ نشده داشته باشد.

 

انتخاب کابل شبکه مسی مناسب از لحاظ محافظت

تصمیم‌گیری در مورد انتخاب و اجرای راه ‌حل کابل‌کشی شیلد دار و یا بدون محافظ به عوامل متعددی از جمله سهولت نصب، هزینه، EMI، ANEXT و پارامترهای کیفی دیگر بستگی دارد و بحثی است که از هر دو طرف استدلال ‌های معتبری را در بر می گیرد.

 

NEXT-Cross

 

قبل از تصمیم گیری در مورد بهترین رویکرد، همه عوامل باید سنجیده شوند تا سیستم نصب شده در آینده به خوبی تداوم داشته باشد و بتواند برنامه های کاربردی 10G-BASE-T و بیشتر را مدیریت نماید.

 

کابل شبکه Cat 7 چیست؟

کابل های فیبر نوری

کابل های شبکه مسی

link

تجهیزات فیبر نوری

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه