Mojtaba Montakhabi 1319 روز پیش FOL
بازدید 650 بدون دیدگاه

ضرورت تمیز کاری اتصالات فیبر نوری

ضرورت تمیز کاری اتصالات و کانکتور های نوری در صنعت فیبر نوری از آنجا اهمیت بالایی دارد که، میزان تحمل گرد و خاک یا آلودگی در انتهای فرول کانکتور ها و کوپلر های نوری در واقع نزدیک به صفر می باشد. ذرات خاک موجود در هوا از نظر اندازه در ابعاد میکرون می باشند و میتوان آنها را با هسته یک فیبر سینگل مد بر پایه سیلیس از نظر اندازه مقایسه نمود ، اگر این ذرات خاک از روی سطح فرول کانکتور تمیز و برداشته نشوند، سبب بروز مشکل در کانکتور فیبر نوری و همچنین خراشیدگی سطح آنها می شوند و اختلال در روند انتقال دیتا را ایجاد می نمایند.

 

ضرورت تمیز کاری اتصالات فیبر نوری

 

فهرست مطالب

 1. ضرورت تمیز کاری اتصالات فیبر نوری
  1. سطح انتهایی کانکتور
  2. کیت های تمیز کننده
  3. استاندارد IEC-61300-3-35

 

ضرورت تمیز کاری - اتصالات فیبر نوری

 

 

سطح انتهایی کانکتور

پچ پنل های فیبر نوری دارای کوپلر های نوری (آداپتور ها) هستند که محل تماس یا ملاقات کانکتور های نوری می باشند، در صورت باز ماندن درب های محافظ هوای شامل گرد و غبار و ذرات میکرونی خاک به آنها وارد می شوند ، و سبب آلودگی کوپلر ها و نهایتا کانکتور ها می شوند که در نهایت افت لینک یا از کار افتادگی لینک را سبب می شود.

تجهیزات آزمایش  و تست فیبر نوری که دارای محافظ ها و در پوش ها نیز می باشند ، به تمیزکاری دوره ای احتیاج دارند ، زیرا ممکن است صدها بار در فرایند سنجش در بازه های زمانی کوتاه مورد استفاده قرار گیرند.

مهمترین اصل در فرایند تولید ، نصب و راه اندازی تجهیزات فیبر نوری پاکیزگی و عاری از هر گونه گرد وخاک بودن محیط تولید و سربندی می باشد، در سایت های مشتریان استاندارد ملزم به ایجاد اتاق ایزوله نموده تا این ذرات در محل سربندی آسیبی به تجهیزات وارد ننمایند.

از سمت چپ: آلودگی چربی ، کانکتور تمیز ، گرد و خاک

همه شما عزیزان در پوش های کلاهکی شکل فرول کانکتور ها را می شناسید ، همواره توصیه می گردد که کلاهک های محافظت از آلودگی  و گرد و غبار را همیشه روی فرول ، اتصالات فیبر نوری ، پچ پنل ها یا هر چیز دیگری که قرار است با آن ارتباط را برقرار نمایید ، حفظ کنید و تنها در صورت ایچاد ارتباط آن را برداشته و در محیطی ایزوله مانند ظرفی در پوش دار قرار دهید.

این در پوش ها نه تنها از جمع شدن گرد و غبار اضافی جلوگیری می نماید ، بلکه از لمس آلودگی یا آسیب تضعیف نور عبوری نیز جلوگیری می نماید. به چهت انجام فرایند تست و آزمایش یا ایجاد اتصال شبکه ، همواره قبل از ایجاد اتصالات فیبر نوری سطح کانکتور ها و داخل آداپتور ها را تمیز نمایید.

از رها نمودن این درپوش ها در محیط کار ، داخل فریم پچ پنل ها و در رک ها جدا خودداری کنید چراکه در نهایت با الوده شدن خود این درپوش ها ممکن است در استفاده مجدد روی فرول یا آداپتور ذرات و آلودگی را به روی سطح کانکتور و داخل آداپتور منتقل نمایید، آنها را در ظرف های عاری از آلودگی قرار دهید و تا صورت نیاز قابلیت استفاده مجدد را داشته باشند.

هنگام فرایند تست و آزمایش ، همواره توصیه می گردد قبل از اجرای فرایند کلیه تجهیزات اتصالی روی کابل ها و پچ کورد های سورس یا مرجع تمیز شوند ، زیرا هر بار که کانکتور در معرض هوا قرار می گیرد ، می تواند آلوده به ذرات گرد و غبار گردد.

گرد و خاک موجود در هوا به اندازه هسته فیبر سینگل مد SM است ، بنابراین تمیز کردن مکرر تجهیزات ارتباطی فیبر نوری حتی در شبکه نوری مالتی مد MM اهمیت بالایی دارد. فرایند تمیز کردن یک اثر کمکی می باشد که چنانچه تجهیزات آلوده و کثیف باشند ، می تواند در نهایت باعث خراشیدگی سطح کانکتور گردند (بیشتر آلودگی ها بر پایه سیلیس (ماسه) می باشد) و اگر از بین نروند ، بازتاب نوری ORL بیشتری ایجاد می نماید.

برخی از آلودگی ها بر پایه چربی می باشند که مربوط به کار کردن بدون دستکش است، این نوع کثیفی ها نیز به شدت فرایند انتقال نوری را تحت تاثیر قرار می دهند، توصیه میگردد قبل از هر گونه بر قراری اتصالی ابتدا تجهیزات اتصالی و ارتباطی را تمیز نمایید.

 

کیت های تمیز کننده فیبر نوری

انواع مختلفی از کیت های تمیز کننده و پاک کننده های فیبر نوری در دسترس می باشند که هر کدام می توانند در موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرند. بسیاری از شرکت ها از جملهAFL ، CORNING ، METZ CONNECT  و …، کیت های تمیز کاری فیبر نوری را به شکل حرفه ای تولید و به فروش می رسانند ، تولید کنندگان این کیت ها را به راحتی در دسترس توزیع کنندگان و در نهایت مشتریان قرار می دهند.

برخی از آنها خاص یک نوع کانکتور می باشند ، بسیاری از آنها بر پایه محلول های استریل می باشند. به طور کلی همه آنها راه حل های خوبی می باشند که  چنانچه دستورالعمل های آنها را با دقت دنبال نمایید و فرایند تمیز کاری همیشه آنها را بررسی نمایید از نظر فرایند اتصال تجهیزات خیالی آسوده و ارتباطی امن را برای خود فراهم نمودده اید.

 

این نکته بسیار مهم که تمیز کاری اتصالات شبکه نوری یک ضرورت است نه یک فرایند را همیشه مدنظر خود قرار دهید.

 

به جهت تمیز کاری اتصالات ممکن است از پد های بدون پرز و الکل ایزوپروپیل استفاده نمایید. برخی از حلال ها ممکن است به اپوکسی حمله نمایند و باعث تخریب شوند، بنابراین فقط باید از الکل ایزوپروپیل با درجه واکنش 99٪ استفاده شود. هرگز از پنبه یا پارچه استفاده نکنید که نخ هایی را پشت سر شما می گذارد.

انتهای فرول را درست قبل از قرار دادن در اداپتور یا کوپلر تمیز و خشک نمایید. در صورت تمیز کاری ، از یک پد بدون پرز خشک برای خشک کردن اتصال و سپس بررسی آن برای اطمینان از تمیز بودن استفاده نمایید.

 

تمیز کننده فیبر نوری

 

در مورد محلول های تمیز کننده اسپری ، تمام “هوای نگهداری شده” در آنها دارای یک سوخت مایع می باشد که ضایعاتی از خود به جای می گذارند،  در صورتی که از این نوع اسری ها استفاده می نمایید آن ها را هنگام اسپری نمودن کاملاً صاف نگه دارید یا قبل از استفاده به مدت 3 تا 5 ثانیه اسپری نموده تا از خارج شدن هرگونه سوخت مایع از nozzle اطمینان حاصل نمایید ، تا ضایعاتی باقی نماند.

این قوطی ها جهت از بین بردن گرد و غبار از روی bulkheads، یا در پوش های  کانکتور هادر طرف دیگر یا دستگاه فعال (xmit / rcvr)  مورد استفاده قرار می گیرند. هرگز از هوای فشرده کمپرسور ها(آن ها دارای اسپری روغن می باشند که از کمپرسور انتشار می یابد!) یا حتی نفس خود  (نفس شما دارای رطوبت و میکروب می باشد) استفاده ننمایید.

روش مناسب دیگر جهت تمیز نمودن درپوش ها  این است که هر دو کانکتور را با پد های الکلی پاک نموده ، سپس از یک اسفنج  ساخته شده ازهمان ماده با الکل روی آن استفاده نمایید.

آشکار ساز های (دیتکتور های ) موجود در پاور متر های فیبر نوری نیز باید گاهی اوقات تمیز شوند تا آلودگی ها از بین برود. آداپتور اتصال را خارج کرده و سطح آن را پاک نمایید ، سپس با دستمال مرطوب بدون پرز خشک نمایید.

فرول کانکتور ها-کابل های مورد استفاده برای سنجش و تست فیبر نوری به سرعت از کناره ها و انتها کثیف و آلوده می گردند که در اتصال مکانیکی با فرایند تراز اسلیو سبب افت در اسپلایس مکانیکی می گردند . برخی از این اسلیو ها از جنس ترموپلاستیک پر شده از شیشه می باشند و تنها برای کاربرد های مالتی مد به فروش می رسند.

تراز اسلیو یک برآمدگی داخلی ایجاد می نماید و باعث ایجاد فاصله بین فرول های ملاقات شونده میشود که  افت می نماید. در آزمایش های مکرر از تراز اسلیو  bulkheads سرامیکی یا فلزی استفاده نمایید. جهت تمیز نمودن کانکتور آلوده دو طرف فرول با پدهای الکلی بشویید و bulkhead  را دور بیاندازید.

 

استاندارد تمیز کاری فیبر نوری

 

 استاندارد IEC-61300-3-35 و کیفیت اتصال کانکتور های فیبر نوری

روش پیشنهادی جهت استفاده اپراتور ها برای حفظ کیفیت اتصالات نوری :  استاندارد کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) تحت  IEC61300-3-35 ، که الزامات مربوط به کیفیت اتصال را تعیین می نماید. استاندارد دیگری به عنوان IPC شناخته می شود که امروزه به عنوان انجمن اتصال صنایع الکترونیك (ACEI) نیز شناخته می گردد.

با این حال ، تمرکز بیشتر بر روی استاندارد IEC  خواهد بود چراکه بسیاری از فروشندگان و تولید کنند گان كابل و تجهیزات فیبر نوری ما از روش IEC پشتیبانی می نمایند. استاندارد IEC به عنوان رهنمودی در صنعت مخابرات در تعیین انواع موضوعاتی که ممکن است در مناطق چند گانه قطری اتصال نوری رخ دهند ، تهیه شده و شناخته می شود، بدین معنا که سطح فرول کانکتور به چندین زون یا منطقه از لحاظ قطر تقسیم می گردند . در شکل زیر یک انتهای کانکتور نوری جهت بررسی بصری به چهار منطقه تقسیم شده است که به عنوان هسته (A) ، روکش غلاف یا کلد (B) ، چسب (C) و سطح تماس فرول (D) شناخته می شود.

 

انواع زون بندی سطح کانکتور

 

استاندارد IEC مناطق با قطر چندگانه با تلرانس خراش و نقص را برای SMF فیبر نوری سینگل مد و فیبر چند حالته یا مالتی مد (MMF) تعریف می نماید. دربخش زیر نیازهای بصری جهت خراش ها و نقص های SMF برای هر منطقه بیان گردیده است.

توجه داشته باشید، همانطور که در جدول مشاهده می فرمایید خراش و نقص در هسته مجاز نمی باشد و قابل قبول نیست ، در صورت عدم دستیابی به نیاز منطقه ، برای پچ کوردها و سایر تجهیزات نوری نیاز به تعویض و جایگزینی محصول می باشد. همچنین ، در جدول  توجه داشته باشید که روکش (غلاف ، کلد)  نباید خراش های بیشتر از 3 میکرومتر داشته باشد و نه نقصی بزرگتر یا مساوی 5 میکرومتر داشته باشد. در عمل ، بازرسی تار فیبر نوری و سطح بیرونی کانکتور فراتر از منطقه تماس D نیز توصیه می شود ، اطمینان حاصل کنید که برای تمیز کردن مهارت مناسب و ابزار مناسب را در اختیار دارید ، پاکیزگی کلی فراتر از منطقه تماس را  ارزیابی نمایید.

استاندارد IEC همچنین سطح انتهایی کانکتور های مالتی مد MMF را نیز تعریف می نماید. در جدول نیازهای بصری برای خراش های مالتی مد MMF و نقص هر منطقه را مشاهده می فرمایید .

 

استاندارد IEC 61300

 

برخورداری اتصال دهنده مطابق استاندارد ای مانند IEC با فرآیند بازرسی دستی ، عملاً غیر ممکن می باشد. بسیاری از فروشندگان نوری یک ابزار تست خودکار بازرسی بصری یا آزمایش میکروسکوپ (دامنه) را با نرم افزار تجزیه و تحلیل ارائه می دهند. این ابزارها برای درجه بندی سلامت اتصال نوری ، تایید تمیز یا صیقلی بودن اتصال ، مورد استفاده قرار می گیرند. این وسیله بیشتر تحت عنوان inspection probe FO شناخته می شود،  بسیاری از فروشندگان همچنین گزینه های گزارش را برای نگهداری سوابق ارائه می دهند که اثبات انطباق با استانداردهای IEC یا IPC را نشان می دهد.

 

 

استدارد IEC 61300

 

از آنجا که اپراتورها اتصالات نوری بیشتری را در شبکه مستقر می نمایند ، مدیریت این اتصالات به درستی و با نهایت دقت بسیار حیاتی خواهد بود. امروزه شبکه باید با بالاترین قابلیت اطمینان ممکن عمل نماید و بهترین کیفیت تجربه (QoE) را برای مشترکین فراهم نماید.

بسیاری از فروشندگان در انجمن تولید کنندگان کابل تاکید می نمایند که چگونه یک آلودگی کوچک می تواند منبع شماره یک افت در شبکه های نوری ما باشد. اطمینان حاصل نمایید که اتصالات نوری را با استفاده از یک میکروسکوپ (inspection probe) که مطابق استاندارد ای مانند IEC است ، بازبینی و بازرسی نمایید.

از آنجا که بیشتر آلودگی ها برای چشم انسان قابل مشاهده نیست ، این یک مرحله اساسی برای تعیین تمیز بودن اتصال می باشد. در نهایت ، پس از تمیز کردن ، همیشه اتصال را دوباره بررسی نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر این مورد با بخش فنی شرکت منتخب صنعت پارس در تماس باشید.

 

کابل های فیبر نوری

تجهیزات فیبر نوری

 

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه