Mojtaba Montakhabi 1462 روز پیش FOL
بازدید 983 بدون دیدگاه

فیوژن فیبر نوری چیست؟

فیوژن فیبر نوری چیست؟ جوش و یا فیوژن فیبر نوری فرایندی است که طی آن دو تار نوری توسط ابزاری به نام دستگاه فیوژن و به واسطه ذوب شدن با قوس الکتریکی به یکدیگر متصل می گردند، همچنین ممکن است فرایند جوش هم زمان برای چندین تار نوری که از نوع فیبر های نواری یا ریبون می باشند صورت پذیرد که به آن فیوژن ریبون Ribbon می گویند،‌ دستگاه های فیوژن با عنوان های اسپلایسر فیبر نوری و یا فیوژن اسپلایسر نیز شناخته می شوند.

جوش یا فیوژن فیبر نوری از انواع اسپلایس فیبر نوری به شمار می آید که در تعاریف استاندارد، اسپلایس فیبر نوری یا به طور کلی اتصال فیبر نوری شامل اتصال دو تار فیبر نوری به یکدیگر است که اسپلایس فیبر نوری یا اتصال نوری نامیده می شود ، تعریف های دیگری که نا متداول تر می باشند شامل پیوستن تار های نوری به هم ، سر بندی نوری و اتصال نوری می باشند که به طور کلی همانطور که اشاره گردید کمتر مورد استفاده می باشند. اتصال فیبر نوری بیشتر به دو شکل متفاوت صورت می پذیرد که شامل فیوژن فیبر نوری با قوس الکتریکی و اتصال مکانیکی (زدن کانکتور و یا اتصال مکانیکی سر به سر فیبر) می باشد.

 

فیوژن فیبر نوری چیست؟

فهرست مطالب:

 1. فیوژن فیبر نوری چیست
 2. فناوری دستگاه ها
 3. نحوه سفارش
 4. اهمیت کالیبراسیون دستگاه فیوژن
 5. افت مجاز اتصال فیبر نوری چقدر است؟

فیوژن فیبر نوری فرایندی جهت اسپلایس یا اتصال دو یا چند تار فیبر نوری به یکدیگر می باشد، فرایند فیوژن توسط دستگاهی به نام دستگاه فیوژن صورت می پذیرد  که در آن تارهای نوری از هر طرف به صورت تکی یا چندتایی (ریبون Ribbon ) در داخل دستگاه فیوژن قرار می گیرند و سپس فرایند فیوژن با تراز تارهای نوری روبروی یکدیگر آغاز می گردد و در ادامه با ایجاد قوس الکتریکی Electric arc توسط الکترودهای کوچک، تار های نوری در هم ذوب می شوند و در نهایت به یکدیگر متصل می گردند و فیوژن صورت می پذیرد.

دستگاه های فیوژن از لحاظ فناوری تراز ، در دو مدل قابل ارائه می باشند:

  1. تراز هسته Core Alignment
  2. تراز روکش Cladding Alignment و V-Groove

فیوژن فیبر نوری چیست؟

 

فناوری دستگاه های فیوژن

مدل های v-groove  یا فناوری شیار V ،که فناوری ساده ای جهت انجام فیوژن به شمار می آید و بیشتر در شبکه های مالتی مد معمولی مورد استفاده می باشد، در این فناوری تراز محور Z به صورت پیش فرض در کارخانه سازنده دستگاه طراحی شده و در نتیجه میانگین افت قرارگیری و برگشتی بالایی را در فرایند فیوژن به همراه دارد و میتوان عنوان نمود که دستگاه های فیوژن v-groove ناکارآمدی گسترده و درعین حال قیمت مناسبی را دارا می باشند،

فناوری برتر، تراز خودکار اتوماتیک هر سه محور Core Alignement نام دارد، دستگاه های فیوژن Core Alignement از لحاظ قیمتی بهای تمام شده بیشتری دارند و از لحاظ عملکردی نیز بسیار پیشرفته تر ، بی عیب و نقص و بدون افت و یا با میانگین افت قابل قبول و مناسب در فرایند فیوژن عمل می نمایند. تراز هر سه محور به صورت اتوماتیک در دستگاه های Core Alignement یا تراز خودکار پیاده سازی می شود. قیمت دستگاه های فیوژن  Core Alingment  در مقایسه با V-Groove  بسیار گران تر می باشد.

 

سفارش دستگاه فیوژن

 دستگاه فیوژن به دلیل عملکرد  بسیار دقیق و انجام فرایند در ابعاد میکرون  ( میکرو متر : 1×10−6 متر) ، دستگاهی متشکل از عملکرد چندین تجهیز ابزار دقیق در کنار یکدیگر می باشد. همانطور که می دانید تجهیزات ابزار دقیق به هنگام فروش و به صورت دوره ای مورد تنظیم ( کالیبراسیون ) قرار می گیرند، از آنجا که تولید کنند گان دستگاه های فیوژن پیشرفته انگشت شمار می باشند، حتما بایستی قبل از واردات دستگاه و  سفارش گذاری ، دستگاه کالیبره گردد و سپس وارد کشور گردد.

دستگاه های موجود با گذشت زمان دقت خود را از دست می دهند ونیاز به کالیبراسون مجدد دارند که عملا انبار سازی و فروش دستگاه فیوژن فاقد عملکرد های لازم می باشد،‌عموما در کشورهای پیشرفته کالیبراسیون 2 سال و در کشور های در حال توسعه تا 3 سال اعتبار دارد.

 

اهمیت کالیبراسیون دستگاه فیوژن

انجام  کالیبراسیون با عدم وجود نمایندگی مستقیم معمولا در کشورهای ثالث صورت می پذیرد،‌ بنابر این دریافت فاکتور معتبر از وارد کنندگان و دریافت مدارک گمرکی دستگاه فیوژن جهت خروج و ورود مجدد دستگاه بدون پرداخت عوارض گمرکی مجدد، ضروری می باشد.

دستگاه فیوژن را تنها به صورت سفارشی تهیه فرمایید و تمام مدارک واردات دستگاه و برگه های مربوط به عوارض ورودی را از وارد کننده مطالبه نمایید. فرایند کالیبراسیون معمولا بار اول برعهده فروشنده می باشد. گارانتی دستگاه های فیوژن معتبر مانند برند های فایتل Fitel ، فوجیکورا Fujikura و سومیتومو Sumitomo معمولا تا 5 سال می باشد.

در این مورد می توانید مقاله اهمیت کالیراسیون دستگاه فیوژن را مطالعه نمایید.

 

 

سفارش دستگاه فیوژن

دستگاه جوش فیبر نوری یا دستگاه فیوژن

نکته مهم : در هنگام سفارش دستگاه فیوژن شما نیاز به انتخاب شماره فنی دارید، انتخاب شماره فنی با توجه به نیاز ها و تجهیزات و لوازم جانبی صورت می پذیرد، دستگاه های فیوژن همراه با کیس های سخت و نرم ارائه می گردند وجود تجهیزات جانبی مانند کلیور Cleaver (برش دهنده) ، استریپر فیبر نوری Stripper،‌ باتری های اضافه، شارژر مستقل باتری ها ، الکترود های اضافه و … که هر کدام ، دارای شماره فنی مجزایی می باشند و بایستی به هنگام سفارش گذاری انتخاب گردند همگی در قیمت دستگاه فیوژن تاثیر گذار می باشند.

 

اطلاعات بیشتر:

   1. مراحل فیوژن فیبر نوری
   2. دستگاه های فیوژن فیبر نوری
   3. راهنمای کامل دستگاه فیوژن
   4. نحوه انتخاب دستگاه فیوژن
   5. اهمیت کالیبراسیون دستگاه فیوژن

 

 

اتصال مکانیکی نوری

 

افت مجاز اتصال فیبر نوری چقدر است؟

اسپلایس های فیبر نوری ، به صورت فیوژن فیبر نوری و یا مکانیکی نباید بیش از حداکثر  0.3dB (دسی بل) افت نوری داشته باشد که در  زمان اندازه گیری مطابق با  ANSI / EIA / TIA-455-34 روش A تست در محل تولید کننده / کارخانه) و یا ANSI / EIA / TIA-455-59  روش اندازه گیری در سایت. (تست میدانی / محل پروژه ) مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین اتصال های فیبر نوری ، فیوژن و یا اتصال مکانیکی بایستی حداقل افت برگشتی  20dB  برای نوع مالتی مد و 26dB را برای فیبر های نوری سینگل مد به هنگام اندازه گیری مطابق با استاندارد ANSI / EIA / TIA-455-107  داشته باشند، . حداقل افت فیبر نوری تک حالته ( سینگل مد ) برای سیستم های آنالوگ پهن باند  (CATV)  55dB  دسی بل می باشد.

 

 اطلاعات تکمیلی :

   1. آنالیز افت فیبر نوری 
   2. پراکندگی در فیبر نوری و روش جبران افت
اطلاعات افت نوری برگرفته از استاندارد TIA/EIA-568-B.3

 

اسپلایس فیبر نوری

 

دستگاه فیوژن فیبر نوری

اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه های فیوژن فیبر نوری :

کابل های فیبر نوری

کابل های شبکه مسی

link

تجهیزات فیبر نوری

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه