Mojtaba Montakhabi 1687 روز پیش FOL
بازدید 506 2 دیدگاه

پچ کورد ها در شبکه فیبر نوری

پچ کورد ها در شبکه فیبر نوری  ، پچ کورد ها در شبکه فیبر نوری جهت ایجاد ارتباط بین کابل های نصب شده (سر بندی شده) با دستگاه های ارتباطی و یا تجهیزات اکتیو در شبکه استفاده میشوند .انتخاب پچ کورد ها برای عملکرد شبکه بسیار مهم می باشند. پچ کوردها را با این معیار ها انتخاب نمایید: نوع تار فیبر نوری پچ کورد بایستی با نوع زیر ساخت شبکه موجود یکسان باشد. برای کابل مالتی مد فقط از پچ کورد های 50/125μm میکرومتر با فیبر 50/125μm در کابل ها و پچ کوردهای 62.5/125μm با فیبر 62.5μm استفاده نمایید.
 
فیبر های نوری در اندازه و انواع مختلفی موجود می باشند، به عنوان مثال می توان پچ کورد های OM3 را در شبکه OM2 و OM4 استفاده نمود فیبر های سینگل مد نیز دارای شرایط یکسانی می باشند. اما برخی از فیبر های نوری که در مسافت های طولانی استفاده می شوند دارای قطر های متفاوتی هستند بنابراین باید از پچ کورد هایی با فیبر های اتصال دهنده مناسب از هر نظر استفاده نماییم.
 

پچ کورد ها در شبکه فیبر نوری

فهرست مطالب

 1. پچ کورد ها در شبکه فیبر نوری
   1. انتخاب کانکتور
   2. فرایند تست و اندازه گیری پچ کورد ها
   3. تمیز کردن پچ کورد ها
   4. ضرورت تمیز کاری در شبکه فیبر نوری
   5. رفتار با پچ کوردها

 
 

در برخی از پچ کوردها از نوعی فیبر مقاوم در برابر خمش bend-insensitive Fiber استفاده شده است. اگرچه در مورد سازگاری فیبر های BI با فیبر های معمولی اختلاف نظر وجود دارد، با این حال تمامی تولید کنندگان معتبر تجهیزات فیبر نوری همواره بر این موضوع تاکید دارند که این دو نوع از تار فیبر نوری با یکدیگر سازگار می باشند . انتخاب پچ کوردها بر اساس رنگ روکش امری ضروری است، این مسئله میتواند به جلوگیری از هر گونه خطای انسانی به خصوص در فیبر های مالتی مد به کاربران و مهندسین کمک نماید.
 

انتخاب کانکتور
 
کانکتوری را انتخاب نمایید که مناسب باشد و در پچ پنل و تجهیزات سربندی شما مورد استفاده قرار گیرد. سعی شود از یک نوع کانکتور استفاده شود. با توجه به اینکه در بیشتر شبکه های نصب شده کانکتور های مورد استفاده از انواع متفاوتی می باشد ، به عنوان مثال یک انتها ST مالتی مد و انتهای دیگر LC می باشد. شما نیاز به انبارداری از پچ کورد های هیبرید مورد نیاز و مناسب دارید.
برای شبکه های سینگل مد کانکتور ها باید دارای سطح فرول انتهایی مناسبی باشند، استفاده از کانکتور با اتصال فیزیکی PC و UPC برای بیشتر سیستم های معمولی و سری اتصال دهنده APC برای سیستم هایی با سرعت بالا و انتقال دهنده تصویر مناسب است. PC و APC با هم تفاوت های زیادی دارند و استفاده از انها با یکدیگر باعث اسیب رساندن به یکدیگر می شود.
 

کد اتصال رنگ بندی TIA-598C  مربوط به بدنه کانکتور ها ،‌ رنگ بژ برای boot شبکه مالتی مد ، رنگ ابی برای فیبر سینگل مد و رنگ سبز برای کانکتور های APC میباشد.

عملکرد شبکه فیبر نوری (همچنین شبکه های مسی) میتوانند متاثر از عملکرد پچ کورد های مورد استفاده برای اتصال و تجهیزات ارتباطی در آن شبکه باشد. اکثر خریداران، پچ کوردها را به صورت عمده خریداری می نمایند و در صورت عدم اتصال، آنها را انبار مینمایند. برخی دیگر پچ کوردها را در اطراف رک نگهداری می نمایند.
 
سه مسئله مهم در ارتباط با پچ کوردها وجود دارد: کیفیت، پاکیزگی و شرایط نگهداری و حمل . زمانی که پچ کوردها را خریداری می نمایید داخل کیسه های پلاستیکی همراه با برچسبی که نوع اتصال فیبر، طول فیبر و نتایج آزمایش در آن مشخص میباشد را مشاهده می نمایید. به همین دلیل ممکن است فرض کنید که از کیفیت خوبی برخوردار می باشد، این امر صحت ندارد و پیشنهاد می شود حتما دوباره آن ها را یک به یک تست نمایید.
 
پچ کوردهای ارزان قیمت وارداتی با کانکتور هایی دارای مکانیزم قفل شدن مشاهده شده که نمیتوانند به یکدیگر متصل شوند، به این دلیل که به شکل نادرستی ساخته شده اند و کانکتور بعد از آزمایش دارای افت 1 دسی بل بوده گرچه روی برچسب 0.2db نوشته شده است.

در بررسی دقیق تر به نظر می رسد که این برچسب با یک دستگاه کپی ساخته شده اند، بنابراین ممکن است که کابل آزمایش نشده باشد زیرا این کار پرهزینه است، اما اندازه گیری هر پچ کورد به صورت جدا گانه در تست استاندارد FOTP-171 بسیار توصیه می گردد. اگر پچ کوردها را آزمایش نکردید و در شبکه مشکل دارید اولین کاری که انجام می دهید در جهت عیب یابی تست پچ کورد ها می باشد.
 

پچ کورد ها در شبکه فیبر نوری

 

فرایند تست و اندازه گیری پچ کورد ها

 

جهت تست و اندازه گیری افت یک پچ کورد ، شما تنها به یک منبع نوری 850 نانومتری (LED) برای شبکه مالتی مد و یا یک سورس لیزری 1310 نانومتری برای شبکه سینگل مد، به همراه یک پاور میتر فیبر نوری و تعدادی پچ کورد reference نیاز خواهید داشت. فقط بخاطر داشته باشید که پچ کورد های که به عنوان پچ کورد reference استفاده میشوند بایستی از عملکرد مناسبی برخوردار باشند تا نتیجه تست معتبر باشد، با این حال شما در اغلب موارد پچ کوردهای reference را مانند سایر پچ کورد های معمولی دیگر مورد آزمایش قرار می دهید.
 
فرایند تست پچ کورد فیبر نوری با فرایند تست کابل فیبر نوری شباهت زیادی دارد. بر این اساس از یک پچ کورد reference جهت تنظیم لاندا منبع بر روی 0 دسی بل (dB) استفاده می نماییم و در ادامه پچ کورد تست شده را توسط یک آداپتور(کوپلر) به پاور میتر متصل نمایید و در مرحله بعد آن سر مورد سنجش را به پاور میتر متصل نمایید و میزان افت را اندازه گیری مینماییم از آنجا که طول پچ کورد کوتاه است ، معمولا میتوان مقداری از افت فیبر را نادیده گرفت. و با توجه به آن که انتهای یک پچ کورد به پاور میتر متصل است، شما فقط افت یک کانکتور بین پچ کورد reference و پچ کورد تحت تست را اندازه گیری می نمایید ، بنابراین می توانید هر کانکتور را بصورت جداگانه تست نمایید.
 
برای تکمیل کردن فرایند تست پچ کورد، الزامیست که از بخش انتهایی دیگر کابل تحت آزمایش خود استفاده کنید. فرایند تست به عنوان تست معکوس شناخته میشود تا اتصال کانکتور بررسی گردد. به کمک این روش ممکن است گاهی اوقات یک کانکتور دچار مشکل شده و یا کانکتور دارای مشکل را پیدا نمایید در این صورت می توانید آن را تعویض و جایگزین نموده تا دوباره اتصال پچ کورد برقرار شود. اما در اکثر مواقع، امکان دارد هزینه تعویض و یا تولید کانکتور از تعویض خود پچ کورد بیشتر گردد و صرفه اقتصادی نداشته باشد.
 
چنانچه تجهیزات تست شما دارای کانکتورهای متفاوتی نسبت به پچ کورد هایی است که شما در حال تست آن هستید ، به پچ کورد های reference ترکیبی با کانکتورهای هیبرید سازگار که پاسخگو این مسئله باشند و با تجهیزات در یک طرف و کانکتورهای پچ کورد در طرف دیگر کابل نیاز خواهید داشت. همچنین به آداپتورهای مناسب اتصال برای پاورمیتر نیز احتیاج خواهید داشت.
 
بدیهی است که تمام پچ کورد های reference مورد استفاده برای تست باید دارای کانکتورهای با کیفیت بالا باشند تا بتوانند نتایج تست قابل اعتماد و مناسبی را رقم بزنند. بنابراین برای تست و اندازه گیری پچ کورد های reference نیز از همین روش در برابر یکدیگر استفاده مینماییم تا با جداسازی پچ کورد های با افت بالا، معمولا آن دسته از پچ کورد های reference که بالای 0.5 دسی بل (dB) افت دارند استفاده نمی شود.
 

تمیز کردن پچ کورد ها

 
پاکیزگی مسئله ای مهم در مورد شبکه های نوری تازه تاسیس و همچنین شبکه های مورد استفاده میباشد، تمامی کانکتور ها همیشه باید دارای سرپوش محافظ در برابر گرد و خاک ” سرپوش گرد و غبار ” باشند تا از فرول کانکتور در برابر آسیب و آلودگی محافظت شود. با این حال ، اخیراً توسط بررسی های یکه از کارابران ما به ما اطلاع داده شد که پس از بررسی بسیاری از کانکتور ها با دستگاه میکروسکوپ سطحی فرول (inspection microscope)، او متوجه گردیده که چرا از آنها به عنوان سرپوش گرد و غبار یا (dust cap) یاد میشود، چرا که خود سرپوش ها معمولا به دلایل رها شدن در جایی و یا در کیف ابزار یا بسته بندی پچ پنل پر از گرد و غبار هستند. باتوجه به این که سرپوش گرد و غبار باید برای محافظت از فرول کانکتور استفاده شود، بنابر این تصور پاکیزه بودن این سرپوش ها را در همه موارد نداشته باشید. در نظر داشته باشید همواره قبل از استفاده از پچ کورد ها ، باید فرول کانکتور ها را تمیز نموده و از تمیز بودن آنها به طور کامل اطمینان حاصل نمایید.
 
ضرورت تمیز کاری در شبکه فیبر نوری

سطح فرول کانکتور فیبر نوری

 

تمیز نمودن سطح فرول کانکتور، گرد و غباری که باعث افت می شود را از بین خواهد برد. گاهی اوقات آن دسته از کابل های تجیهز شده در کارخانه کابل ، یا در طرفین رک ها آویزان شده اند و یا در کنار رک در معرض زیر پا بودن و یافشار خواهند بود که امکان دارد باعث خراش و آسیب رسانی به کابل و جا به جایی فرول کانکتور شود .با دقت باید فرایند تمیز کردن انجام شود چرا که حتی پچ کورد های reference که فرول محکمی درآنها به کار رفته است ، بعد از استفاده مکرر امکان ضرب دیدگی میباشد که با گذشت زمان باعث بیشتر شدن افت خواهد بود.

این نکته بدان معنی است که پچ کوردها نیاز به بازرسی و تست مداوم دارند. این کار فقط یک دقیقه به طول خواهد کشید، اما می تواند زمان عیب یابی زیادی را برای شما ذخیره نماید. پیشنهاد می شود که در وهله اول با میکروسکوپ های فیبر نوری (inspection microscope)، 100 بار بیشتر از حالت تست معمولی پچ کورد و با بررسی اتصالات کانکتور شروع نمایید و سپس طبق روال مراحل تست را انجام نمایید.
 

فرول سالم

رفتار با پچ کوردها

پچ کورد ها معمولا تحت رفتار های نامناسب کاربران قرار می گیرند. آنها غالباً از تجهیزات ارتباطی یا پچ پنل ها معلق هستند که باعث ایجاد استرس و قرار گرفتن در فشار موجود در پشت کانکتور می گردد. وقتی پچ کورد ها دارای متراژ های بالاتری میباشند، در کنار ستون های رک ها گره میخورند و در دسته های بزرگ در کنار تجهیزات رک جمع میشوند .به همین دلیل زیر دست و پا بودن ، له شدگی و شکشت آنها همیشه یک مشکل مشترک تلقی میشود. در حالت ایده آل ، پچ کورد ها باید دارای طول مناسب باشند ، تا با دقت در محل مناسب توسط تجهیزات پشتیبانی شده نصب گردند، که منجربه جلوگیری از این اتفاقات ذکر شده میشود. اما متأسفانه ، در اغلب موارد اینگونه نیست و عملکرد شبکه ممکن است متضرر شود. اجازه ندهید که پچ کورد های شما مانند تصویر زیر باشند:
 

رک نامرتب رک مرتب

کابل های فیبر نوری

تجهیزات فیبر نوری

 

سوکت شبکه استاندارد

link

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مشیری گفت:

  با سلام
  آیاقبل از استفاده از پیگتیل نیز باید این مراحل تمیز کردن فرول را تکرار کنیم؟

  1. admin گفت:

   قبل از استفاده از فرول کانکتور فیبر نوری در هر فرایندی باید آن را تمیز نمایید. این فرایند شرایط کارکرد موثر تر را نیز ایجاد می نماید.

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه