Mojtaba Montakhabi 1187 روز پیش Verl2
بازدید 676 2 دیدگاه

اهمیت کالیبراسیون دستگاه فیوژن و OTDR

اهمیت کالیبراسیون دستگاه فیوژن و OTDR، آیا شما با اتومبیل ای که سرعت سنج آن معیوب می باشد رانندگی می نماید؟ چگونه می توانید سرعت رانندگی خود را تشخیص دهید؟ تجهیزات سنجش و تست شبکه فیبر نوری که از کالیبراسیون خارج شده اند ، پارامترهای نادرست را در اختیار شما قرار می دهند.

دستگاه های فیوژن و اتصال دهنده های مکانیکی نوری نیز که فاقد کالیبراسیون معتبر باشند ، اتصالات نادرست ایجاد می نمایند. پارامتر ها و نتایچ نادرست دستگاه OTDR و اتصال فیوژن ضعیف در سربندی کابل های فیبر نوری سبب هدر رفت زمان و هزینه های شما می شود و نتیجه ای تکراری یعنی تجدید سرمایه گذاری را برای شما به همراه خواهد داشت.

 

اهمیت کالیبراسیون دستگاه فیوژن و OTDR

فهرست مطالب:

 1. اهمیت کالیبراسیون
 2. موارد نیاز به کالیبره
 3. بودجه افت
 4. ضرورت
 5. کالیبراسیون چیست

 

 

اهمیت کالیبراسیون - دستگاه فیوژن و تست OTDR

 

نیازی به اشاره نیست که این حق مشتریان است که از سلامت عملکرد شبکه نصب شده مطلع گردند. چگونه میتوان انتظار داشت که نصب یا عیب یابی و سنجش شبکه مشتریان را با تجهیزاتی که کالیبره نمی باشند یا مدت ها از زمان کالبراسیون آنها سپری شده است ، ارزیابی نموده اید؟

با ادامه پیشرفت فناوری و نیاز به سرعت های بیشتری ، صاحبان شبکه های امروزی در حال افزایش توانایی شبکه خود می باشند تا شرایط لازم را در تامین خواسته ها و نیاز های مشتریان شان برآورده نمایند. این بدان معنی است که تجهیزاتی مانند دستگاه فیوژن و کلیور باید متناسب با عملکرد بالای خود به کار گرفته شوند. با افزایش این نیاز به سرعت ، بودجه افت امروز بایستی از هر زمانی کمتر باشد. تنها با دارا بودن تجهیزات به روز می توانید بودجه افت پایین را برآورده نمایید. تجهیزات سنجش نیز بایستی دقیق تر از هر زمان دیگری باشند تا شبکه شما قابلیت اطمینان بالایی را ارائه نماید.
 

اهمیت کالیبراسیون - دستگاه فیوژن، OTDR
 

مواردی که نیاز به کالیبره دارند

شما باید به یاد داشته باشید که OTDR دستگاهی متشکل از تجهیزات ابزار دقیق و سنسور های حساس تشخیصی است. جهت اطمینان از عملکرد صحیح و تشخیص با دقت ، بایستی در محدوده های زمانی مشخص دستگاه OTDR کالیبره شود.

پاور متر فیبر نوری و منبع نوری نیز یکی دیگر از تجهیزات مهم آزمایش و سنجش در شبکه های نوری می باشند. این ابزار از فرستنده و گیرنده تشکیل شده است که توان سیگنال نوری را که از طریق کابل فیبر منتقل می شود اندازه گیری می نماید. پاور متر و سورس نیز بر اساس پارامترهایی مانند طول موج و توان سیگنال بایستی به هنگام خرید و در فواصل مشخص کالیبره شوند.

فرایند فیوژن توسط قوس الکتریکی، دو یا چند تار نوری را به هم جوش می دهد ، دستگاه فیوژن عهده دار این فرایند می باشد. کالیبراسیون قوس جهت ایجاد اتصالات مناسب ضروری است. کلیور یا برش دهنده فیبر نوری را فراموش نفرمایید. این دستگاه نیز نوعی ابزار دقیق مکانیکی است که نیاز به کالیبراسیون Calibration دارد. اتصال فیوژن نیاز به استفاده از یک برش دهنده (کلیور) کاملا دقیق دارد.

همانطور که می دانید هر یک از تجهیزات ذکر شده دارای عملکرد خاصی می باشند. کالیبره نبودن یک برش دهنده یا یک دستگاه اتصال دهنده فیوژن می تواند به معنای اتصال فیوژن نادرست باشد. بدون کالیبراسیون ، تجهیزات آزمایش نوری مانند OTDR و پاور متر و سورس نوری در تعیین پارامترهای دقیق مانند کیفیت اتصالات بسیار نا کارآمد خواهند بود.

از مهمترین مواردی که باید به کالیبراسیون این تجهیزات دقت فرمایید هنگام خرید آنها می باشد. بسیاری به دلیل عدم اطلاع و نبود دانش فنی بر این باور هستن که این تجهیزات را بایستی به شکل موجود از بازار تهیه نمایند، این تجهیزات نیاز به کالیبراسیون به هنگام فروش دارند و در فواصل مشخص زمانی نیز بایستی بسته به عملکرد کالیبره شوند،
چطور میتوان دستگاه ابزار دقیقی با دقت میکرون و اندازه گیری با سرعت های نور را بدون مستندات کالیبره تهیه نمود. موجود بودن این تجهیزات به معنای خارج بودن از فرایند عملکرد صحیح آنها می باشد. این تجهیزات حتی در کشورهای توسعه یافته به صورت سفارشی تهیه می گردند و مهمترین علت آن فرایند کالیبراسیون می باشد.

از جمله اولین مواردی که قبل از اعزام کارشناسان جهت سنجش شبکه نوری ویا فیوژن فیبر نوری درخواست می گردد، بررسی مدارک کالیبراسیون دستگاه های OTDR ، Power meter ، Power Source و دستگاه فیوژن می باشد.

 

بودجه افت چیست؟

 

بودجه افت چیست؟

محاسبه کل افت توان نوری که سیستم مجاز به داشتن آن می باشد را بودجه افت توان نوری می نامند. این مقدار با توجه به تلفات توان حاصل از مقدار کل تجهیزات موجود در سیستم تعیین می گردد. بودجه ضرر برای شبکه های فیبر نوری از نصب مواردی مانند پچ کورد ها، فیوژن ها و اتصالات مکانیکی ، آداپتور ها (کوپلر) ، کانکتور ها ، سربندی کابل و سایر اجزای نوری نصب شده در سیستم حاصل می شود.
بودجه کل افت هنگام طراحی شبکه تعیین می شود. پس از نصب ، میزان افت باید آزمایش شود تا مشخص گردد که آیا بودجه تامین شده است یا خیر. آیا فیوژن هایی که برای توسعه شبکه ایجاد شده اند قابل قبول می باشند؟ پچ کورد های رابط چطور؟
آیا کل ساختار به درستی نصب شده است؟ دلیل مهم دیگری که جهت آزمایش پاور متر و سورس یا OTDR مورد استفاده قرار می گیرند ، زمانی است که سیستم فعال می گردد ، چرا که اگر مشکلی در فرایند عملکردی سیستم پیش آید، می توانید به آزمون های اصلی یا اولیه مراجعه نمایید. سپس می توانید سنجش جدید را با آزمون اولیه مقایسه کرده و به سرعت و به راحتی مشکل را تعیین نمایید. به همین دلیل باید تجهیزات دقیق آزمایش و سنجش شبکه مورد توجه و حفظ قرار می گیرند. برای اینکه این تجهیزات عملکردی دقیق داشته باشند باید مرتبا کالیبره شود.

کالیبراسیون یک گزینه نیست. بلکه یک ضرورت است.

نداشتن کالیبراسیون دستگاه ها و تجهیزات یا عدم کالیبره بودن آنها در زمان تعیین شده ممکن است بیشتر از هزینه کالیبراسیون برای شما هزینه داشته باشد. نتایج نادرست باعث می شود تا تکنسین ها گمراه شوند و شبکه ای به مراتب مشکل دار را بهتر از شرایط واقعی آن تصور نمایند.

در طول سالیان تجهیزات شما مانند دستگاه فیوژن و OTDR و .. تحت انواع شرایط محیطی و حوادث مختلف قرار می گیرند که ممکن است باعث برهم خوردن کالیبره آنها شود. در جنوب کشور گرما و رطوبت می تواند آسیب های جدی برای تجهیزات شما ایجاد نماید. دمای های پایین نیز در شمال کشور آسیب رسان است. این تجهیزات ممکن است در شرایط نقل و انتقال ( در هواپیما و خودرو ها و .. ) در مواجه با دست اندازها ، قطرات آب و … از حالت کالیبره خارج شوند. محیط های آلوده نیز اثر گذار می باشد.

کنترل و بازرسی تجهیزات ، نظارت و اندازه گیری. بایستی به صورت منظم انجام شود و تجهیزات بایستی مدارک لازم جهت صحت عملکرد و کالیبراسیون مورد نیاز منطبق بر استاندارد را دارا باشند. به یاد داشته باشید ، که اندازه گیری توسط تجهیزات شما زمانی بسیار اهمیت دارد ، که کالیبراسیون همیشه به عنوان یک ضرورت در نظر گرفته شود.

 

کالیبراسیون چیست؟

هنگامی تجهیزی یا قطعه ای را کالیبره می نمایید ، واحدی که باید کالیبره شود با یک واحد با مقدار تعریف شده مقایسه می گردد. این مقدار شناخته شده یا تعریف شده مطابق استاندارد از دستگاه مشابه دیگری با دقت و صحت تعریف شده تعیین می شود.
تجهیزاتی که دارای کالیبراسیون می باشند در واقع در یک محدوده قابل قبول استاندارد قرار دارتد. چنانچه مشخص شود که تجهیزات تحت آزمایش “از کالیبراسیون خارج شده اند” و نتایج معیوب یا غیر قابل قبولی را ارائه می نمایند ، تجهیزات باید کالیبره مجدد یا تنظیم شوند تا در محدوده اندازه گیری مشخص و قابل قبول قرار گیرند.

با گذشت زمان ، حتی یک وسیله آزمایشگاهی که به خوبی مورد مراقبت قرار گرفته باشد می تواند دقت خود را از دست دهد. شما باید تجهیزات خود را طبق پیشنهاد سازنده کالیبره نمایید. با این حال ، در بسیاری از موارد ممکن است لازم باشد زودتر این فرایند را انجام دهید ، زیرا بسیاری از شرایط که تجهیزات در معرض آن قرار میگیرند ممکن است نتایج آزمایش شما را تغییر داده یا با خطا روبرو سازند.

از آنجایی که شبکه ها تنها زمانی می توانند کارایی بیشتری ارائه نمایند ، که بودجه های افت کاهش داده شوند. تنها تجهیزات کالیبره شده می توانند این را اطمینان حاصل نمایند که شما به درستی محاسبات خود را در مورد بودجه ها انجام داده اید. کالیبراسیون در واقع یک گزینه نیست. بلکه یک ضرورت است.
دستگاه های فیوژن فیبر نوری

اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه های فیوژن فیبر نوری :

کابل های فیبر نوری

تجهیزات فیبر نوری

 

سوکت شبکه استاندارد

link

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. اکبر گفت:

  آیا باید به هنگام سفارش نیز دستگاه فیوژن کالیبره شود؟

  1. admin گفت:

   بله دوست گرامی،
   بایستی کالیبره شده و تحویل گردد و مدارک کالیبراسیون نیز به شما تحویل گردد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه