Mohamamd Soleimani 431 روز پیش FOL
بازدید 306 بدون دیدگاه

تاخیر “latency” چیست؟

تاخیر “latency” چیست؟ مشترکان انتظار دارند هنگام بازی آنلاین و همچنین هنگام انجام کارهای ساده روی رایانه، زمان پاسخگویی سریع به دستورات خود را داشته باشند. اگرچه تأخیر کم همیشه جواب نمی دهد – مسافت طولانی و سایر مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری می تواند جریان داده ها را کند و کندتر نماید. با این حال، اقدامات مشخصی وجود دارد که می توانید جهت کاهش تاخیر انجام دهید.

 

تاخیر “latency” چیست؟

 

تاخیر "latency" چیست؟

 

فهرست مطالب

 1. تاخیر “latency”
  1. تعریف تاخیر
  2. معنی تاخیر
  3. چه چیزی باعث تاخیر می شود؟
  4. کاهش و بهبود تاخیر

 

تعریف تاخیر

تاخیر که به عنوان زمان پاسخ نیز تعریف می شود، زمان بین یک فرمان و پاسخ مورد انتظار را توصیف می نماید. تاخیر همواره ناشی از طیف گسترده ای از عوامل مختلف می باشد. به طور کلی تاخیر “latency” یا تاخیر کم مطلوب است و بایستی از تأخیر زیاد اجتناب کرد.
 

معنی تاخیر

آنچه در ابتدا انتزاعی به نظر می رسد برای بسیاری از ما معنای مشخصی دارد، به خصوص در ارتباطات مخابراتی: هنگام کار بر روی رایانه، یک برنامه باید به سرعت پس از دوبار کلیک کردن شروع شود، هنگام گشت و گذار در یک وب سایت بایستی بلافاصله بارگیری شود، یا زمانی که در بازی ابری ضربه قاطعی را در برابر حریف وارد می کند باید تا حد امکان نزدیک به زمان واقعی (بلادرنگ “real time”) رخ دهد.

به خصوص هنگام استفاده از عینک واقعیت مجازی VR، تاخیر بیش از حد از نظر فیزیکی نیز قابل توجه است: محیط دیجیتال به اندازه کافی سریع بارگیری نمی شود، تجربه واقعی و غوطه وری از بین می رود. در آینده، تاخیر کم، نقش بسیار تعیین کننده تری در رانندگی خودروهای خودران خواهد داشت. در این سناریو ها، تاخیر باید تا حد امکان نزدیک به 0 باشد تا خودروها بتوانند با خیال مطمئن تر نسبت به تصادفات و سایر رویدادهای غافلگیرکننده در ترافیک جاده واکنش نشان دهند.

علاوه بر تاخیر در اینترنت و تاخیر در رایانه یا سیستم عامل، تاخیر در فیبر نوری ( مدت زمانی که سیگنال از طریق کابل فیبر نوری عبور می کند ) اغلب برای مشترکین مورد اهمیت می باشد. اگرچه در زمینه های دیگر مانند عملیاتی یا مکانیکی نیز تأخیر وجود دارد.
 

چه چیزی باعث تأخیر می شود؟

اگرچه هدف ایجاد تاخیر کم تا حد امکان نزدیک به صفر است، در بیشتر موارد این امر واقع بینانه به نظر نمی رسد. به عنوان مثال، تاخیر اینترنت یا رایانه تحت تاثیر عوامل زیر می باشد:

 1. فاصله بین فرستنده و گیرنده: به عنوان مثال، چنانچه بسته های داده را از سروری در اروپا بازیابی کنید، تأخیر بسیار کمتر از زمانی است که داده ها را از سرورهای مستقر در ایالات متحده بازیابی کنید.
 2. رسانه انتقال: به عنوان مثال، انواع مختلفی از کابل ها با سرعت های انتقال متفاوت وجود دارد. با این حال همچنین نوع و تعداد سخت افزارهای متصل به هم (سرور، هارد دیسک، سوئیچ، …) تاخیر را افزایش می دهد.
 3. اندازه بسته: هرچه داده بزرگتر باشد، انتقال بیشتر طول خواهد کشید.
  نوع پردازش داده ها: اجزای مختلف پردازش داده ها را متفاوت انجام می دهند.
 4. پهنای باند در دسترس: پهنای باند در دسترس شما می تواند سرعت انتقال را کاهش دهد. توان سیگنال همچنین می تواند تأثیر بگذارد، به عنوان مثال اگر به ویژه ضعیف باشد و یا نیاز به تقویت توسط یک تکرار کننده داشته باشد.
 5. صف‌ها در ایستگاه‌های جداگانه، مثل زمانی که تعداد غیرعادی زیادی درخواست به طور همزمان به یک سرور ارسال می‌شود.

جهت اینکه متوجه شوید که تاخیر اینترنت شما چقدر است، به نوعی تست های پینگ وجود دارد. در اینجا وب سایت آزمایشی بسته های داده را به رایانه شما ارسال می کند و زمان ارسال آنها را به عقب و جلو می سنجد. اینکه کدام مقدار به عنوان پینگ یا مقدار تاخیر خوب تفسیر می شود به اتصال اینترنت شما بستگی دارد.

 

کاهش / بهبود تاخیر

یکی از مهم ترین عوامل برای تاخیر قابل قبول، فاصله کوتاه بین فرستنده و گیرنده است. در سطح بالاتر، این عامل از طریق به اصطلاح محاسبات لبه “edge computing” پردازش می شود، که در آن یک معماری فناوری اطلاعات تنظیم شده است که داده ها را تا حد امکان نزدیک به منابع تولید آن پردازش می نماید. فراتر از آن، همچنین می‌توانید بهینه‌سازی‌های دیگری را برای سخت‌افزار و نرم‌افزار خود جهت بهبود تاخیر انجام دهید:

 1. هنگام پخش “streaming” یا بازی آنلاین، مطمئن شوید که یک سرور در نزدیکی خود را در تنظیمات پلت فرم بازی یا پخش انتخاب نمایید.
 2. در برنامه های با مصرف داده زیاد، به جای WIFI از شبکه کابلی استفاده نمایید.
 3. به اصطلاح packet loss از طریق فایروال خود را کاهش دهید. فایروال بسته های دریافتی را بررسی می کند و حتی برخی از آنها را مسدود می نماید – این فرایند زمان بر است و گاهی اوقات داده ها از بین می روند. برای جلوگیری از هر دو، می توانید فایروال را طوری پیکربندی کنید که مشخص کنید کدام صفحات یا برنامه ها به چنین بررسی نیاز ندارند.
 4. بار روی اتصال خود را کاهش دهید تا پهنای باند بیشتری برای برنامه فعلی داشته باشید: برنامه های در حال اجرا در پس زمینه رایانه خود را ببندید، دستگاه های دیگر (تلفن هوشمند یا تبلت) را به طور موقت در حالت پرواز قرار دهید و رایانه خود را در روتر اولویت بندی نمایید. برنامه های غیر ضروری بهتر است به طور کامل حذف شوند.
 5. رم بیشتری به رایانه خود اضافه کنید.
 6. هارد دیسک خود را یکپارچه سازی نمایید (Defragment).

 

 آموزش شبکه

link

کابل شبکه مسی

link

تجهیزات فیبر نوری

link

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه