Mehrdad Sadeghian 267 روز پیش SSL
بازدید 495 بدون دیدگاه

مسیر انتقال فریم ها در شبکه

مسیر انتقال فریم ها در شبکه، همانطور که آموختیم، شبکه یک فرایند واحد نیست، بلکه به خانواده ای از استانداردها اشاره دارد. هدف نهایی اترنت این است که مانند یک فناوری LAN واحد فعالیت نماید، حتی اگر داده‌ها از انواع مختلف لینک ها مانند کابل‌های فیبر نوری و یا کابل های شبکه مسی، لینک های بی‌سیم و البته با سرعت‌های متفاوت از 10 مگابیت بر ثانیه تا 100 گیگابیت بر ثانیه عبور نمایند، چراکه تمامی لینک های شبکه از استاندارد لایه پیوند داده “data link” یکسان بهره می برند.

 

مسیر انتقال فریم ها در شبکه

 

فهرست مطالب

  1. Sending frames
  2. استانداردها

 

پیمایش داده

شکل 1. پیمایش داده در انواع شبکه های کامپیوتری

 

همانطور که در شکل 1 مشاهده می فرمایید. ما در این سناریو چندین تجهیز شبکه داریم که با انواع مختلف رسانه ها مانند شبکه مسی و فیبر نوری متصل می باشند. به عنوان مثال، روتر و سوئیچ در این ساختار با 200 متر فیبر نوری مالتی مد Multi-Mode با سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه متصل می گردند. خود سوئیچ از طریق کابل فیبر نوری Single-Mode (سینگل مد) 10 گیگابیت بر ثانیه به طول 1 کیلومتر به سوئیچ مجاور خود در سمت راست متصل شده است. همچنین توجه داشته باشید که همه دستگاه ها از یک برند نیستند.

موضوع کلیدی این است که در حالی که استانداردهای لایه فیزیکی با ارسال بیت ها از طریق کابل سروکار دارند، پروتکل های data-link شبکه بر ارسال فریم ها از مبدا به مقصد تمرکز دارند. از نقطه نظر data-link، دستگاه‌های شبکه فریم‌ها را به شیوه‌ای ثابت روی تمامی لینک های فیزیکی ارسال می نمایند.

شکل 2 نمونه ای از این موضوع را نشان می دهد. PC1 یک پیام را به PC2 ارسال می کند. پیام در لایه های مدل های OSI کپسوله می شود. هنگامی که به لایه شبکه (لایه 3) می رسد، در یک بسته IP کپسوله می شود. سپس به لایه های بعدی منتقل می شود. زیرلایه کنترل منطقی لینک  “Logical-Link Control Sub layer” مسئول دریافت بسته IP و کپسوله کردن آن در یک فریم اترنت، شامل تمام اطلاعات لازم مانند هدر و تریلر است.

سپس فریم به لایه کنترل دسترسی رسانه “Access Control Layer” منتقل می شود. لایه MAC می داند که فریم باید به چه رسانه ای ارسال شود و چگونه فریم را بر اساس استاندارد رسانه ای IEEE802.3 به 1 و 0 تبدیل نماید. برای مثال، چنانچه لینک FastEthernet مطابق IEEE802.3u باشد، 1s و 0s به عنوان سیگنال های الکتریکی نشان داده می شوند، چنانچه از لینک فیبر نوری استفاده شود، 1s و 0s به عنوان پالس های نوری ارسال می شوند.

 

 

مسیر انتقال فریم ها در شبکه

شکل 2. ارسال فریم ها را از طریق شبکه

 

رایج ترین استانداردهای اترنت

شاید به حافظه سپردن این لایه ها آنچنان حائز اهمیت نباشد، با این حال، یک مهندس شبکه باید حداقل اسامی پرکاربردترین استانداردهای رسانه اترنت مانند FastEthernet و GigabitEthernet را بداند. جدول زیر (جدول 1) تعدادی از پرکاربردترین آنها را نشان می دهد.

 

جدول 1. نمونه ای از رایج ترین استانداردهای اترنت
Speed Common Name Informal IEEE Standard Name Formal IEEE Standard Name
10 Mbps Ethernet 10BASE-T 802.3
100 Mbps FastEthernet 100BASE-T 802.3u
1 Gbps GigabitEthernet 1000BASE-T 802.3ab
10 Gbps 10 GE 10GBASE-T 802.3an
40 Gbps 40 GE 40GBASE-T

آموزش شبکه

 

link

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه