Mojtaba Montakhabi 959 روز پیش EEL
بازدید 540 بدون دیدگاه

مقایسه کابل فیبر نوری با کابل شبکه مسی

مقایسه کابل فیبر نوری با کابل های شبکه مسی، کابل فیبر نوری ، کابل زوج سیم های به هم تابیده شده (کابل شبکه مسی) و کابل کواکسیال سه نوع عمده کابل شبکه در سیستم های ارتباطی هستند. هر کدام متفاوت و مناسب برای کاربردهای مختلف می باشند. از آنجا که هر یک از آنها می توانند به یک اندازه در ارتباطات شبکه استفاده شوند ، باید بدانیم به چه شکل از نظر ویژگی و مشخصات از یکدیگر متمایز و مقایسه پذیر هستند؟ تفاوت بین عملکرد و ظرفیت در مورد کابل فیبر نوری در مقابل کابل های شبکه مسی در مقابل کابل کواکسیال چیست و مقایسه آنها چه نتیجه ای در انتخاب خواهد گذاشت؟

مقایسه کابل فیبر نوری و کابل های شبکه مسی

فهرست مطالب

 1. مقایسه کابل فیبر نوری و کابل های شبکه مسی
  1. کابل فیبر نوری
  2. کابل شبکه مسی
  3. کواکسیال
 2. تفاوت
 3. قیمت
 4. نصب
 5. کاربرد

 

کابل فیبر نوری

Optical Fiber Cables
کابل فیبر نوری یکی از انواع کابل های شبکه می باشد که از یک یا چند تار فیبر نوری جهت انتقال داده بهره می برد. کابل فیبر نوری دیتا را به شکل پالس های نوری در تیوب های شیشه ای بسیار نازک ( نازک تر از یک تار مو) ، که در واقع تار فیبر نوری نامیده میشوند انتقال می دهد. ظرفیت انتقال دیتا در کابل فیبر نوری حدودا 26000 برابر بیش تر از کابل های شبکه مسی به هم تابیده شده یا  twisted pair  می باشد.

 

کابل فیبر نوری

 

 

انواع کابل های فیبر نوری

کابل های فیبر نوری  به 2 دسته کلی کابل های فیبر نوری سینگل مد (SMF) و کابل های فیبر نوری مالتی مد (MMF) از لحاظ عملکرد انتقال با توجه به حالت های نور تقسیم می گردند. کابل فیبر نوری سینگل مد دارای یک هسته با قطر بسیار کوچک می باشد که تنها اجازه عبور و انتشار یک حالت نور را به صورت هم زمان می دهد.

 

در حالی که کابل فیبر نوری مالتی مد دارای هسته بزرگ تری در مقایسه با فیبر نوری سینگل مد می باشد و جهت انتشار هم زمان چندین اشعه یا حالت نور طراحی شده است. کابل فیبر نوری سینگل مد دارای دو مدل  OS1,OS2 می باشد و کابل فیبر نوری مالتی مد در انواع OM1 ، OM2 ، OM3 ، OM4 و OM5 ارائه می گردد. مسافت انتقال کابل فیبر نوری سینگل مد تا چندین کیلومتر می باشد ، در حالی که مسافت انتقال کابل فیبر نوری مالتی مد در شبکه 10G تا 550 متر است.

 

کابل شبکه مسی – زوج سیم های به هم تابیده شده
twisted pair cables

 

کابل های شبکه مسی یا زوج سیم های به هم تابیده شده اغلب در ارتباطات تلفنی و شبکه های اترنت مسی مدرن مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها در ساختار خود از سیم های مسی تشکیل شده اند که به هم تایبده شده و همچنین با نام کابل زوج سیم های به هم تافته شده نیز شناخته می شوند که در واقع این جفت سیم های به هم تابیده شده نوعی ساختار می باشد که در آن دو کنداکتور از یک مدار واحد به هم تابیده شده اند و یک جفت سیم مداری را تشکیل می دهند که داده ها را انتقال می دهد. این زوج سیم ها به جهت حفاظت در برابر اختلال ، نویز تولید شده توسط زوج های مجاور ، به یکدیگر تابیده می شوند.

مقایسه کابل فیبر نوری و کابل شبکه مسی

کابل های اترنت زوج های به هم تابیده شده در دو دسته زوج سیم های به هم تابیده شده بدون محافظ (UTP)  و زوج سیم های به هم تابیده  محافظت شده (STP)  قرار می گیرند. کابل های مسی UTP اغلب در انواع  Cat5 ،Cat5e ، Cat6 ،Cat6a مورد استفاده قرار می گیرند. کابل های شبکه STP  که امروزه در استاندارد ISO مخفف S/FTP یا shielded foil twisted pair شناخته میشوند شامل چهار جفت سیم مسی به هم تابیده شده می باشند که هر زوج آن توسط پوشش فویل محافظت شده اند. چهار جفت سیم مسی در یک فویل یا پوشش فلزی و کابل 150 اهم پیچیده می شوند. میزان مقاومت در برابر نویز کابل STP در مقایسه با کابل UTP ، حتی در صورت استفاده از هر دو کابل در شبکه 10 گیگابایت ، بیش تر می باشد.

 

کابل کواکسیال

Coaxial Cable

 

کابل کواکسیال یا کابل کواکس جهت انتقال سیگنال هایی با فرکانس بالا طراحی شده است. این کابل شامل یک کنداکتور استوانه ای مسی و سه لایه عایق و محافظ می باشد که از اختلال در موتور ، نور و سایر منابع EMI جلوگیری می نماید. کابل کواکسیال با ساختار محافظ می تواند مسافت طولانی تری را بین دو دستگاه پشتیبانی نماید.

 

مقایسه کابل فیبر نوری و کابل شبکه مسی

انواع مختلفی از کابل های کواکسیال موجود می باشند ، اما دو مورد – RG59 و RG6 – بیش ترین کاربرد را در برنامه های عمومی دارند. نام “RG” به جنگ جهانی دوم برمی گردد و به معنای “راهنمای رادیویی” یا “radio guide”  می باشد که امروزه معنای خاصی ندارد.

Coaxial Cable Types Description
RG59 RG59 is the basic coax cable. It’s thinner and has less shielding and best suited for cable TV transmissions and short cable runs.
RG6 RG6 coaxial cable is heavier gauge and has thicker insulation and better shielding. It is better for digital video signals and satellite TV.

 

تفاوت بین کابل های فیبر نوری ، زوج سیم های به هم تابیده شده و کواکسیال

کابل های فیبر نوری ، کابل های شبکه مسی و کواکسیال ، علاوه بر فناوری ساخت در عملکرد و ظرفیت انتقال اطلاعات نیز از یکدیگر متمایز می باشند.

مقایسه سرعت ، پهنای باند و مسافت کابل های فیبر نوری ، زوج سیم های به هم تابیده شده و کواکسیال
Speed, Bandwidth & Distance

کابل کواکسیال و کابل زوج سیم های به هم تابیده شده از مس ساخته شده اند که توسط عایق و مواد دیگر محافظت می شود. هر دو کابل می توانند تصویر ، تلفن و داده را توسط سیگنال های الکتریکی انتقال دهند. در حالی که کابل فیبر نوری می تواند همان سیگنال ها را با پهنای باند گسترده تر ، سرعت بیشتر و فرکانس های بالاتر انتقال دهد. کابل فیبر نوری از تار های نوری بسیار نازک و انعطاف پذیری بهره می برد که از جنس شیشه یا پلاستیک ساخته شده اند.

 

 

Cable Type Speed Bandwidth Distance
Fiber optic cable 10/100/1000 Mbps, 10/40/100/200 Gbps Up to 4700 MHz Up to 80km
Twisted pair cable Up to 10 Gbps Up to 4700 MHz Up to 100m
Coaxial cable 750 MHz (default) Up to 500m

 

قیمت کابل های فیبر نوری – مسی

به طور کلی ، کابل های فیبر نوری به دلیل عملکرد با فناوری به روز تر و ظرفیت بالاتر ، در مقایسه با کابل های مسی نیاز به سرمایه گزاری بیش تری دارند. با این حال ، قیمت کابل فیبر نوری ، کابل جفت های به هم تابیده و کابل کواکسیال از تولید کنندگان و تامین کنندگان مختلف متفاوت است. مقایسه دقیق کابل ها قبل از خرید آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد. کیفیت و استاندارد بودن این کابل ها به همراه فناوری ساخت کابل در قیمت آن اثر گذار می باشد.

 

Cable Type Description Price*
Fiber optic cable 50ft LC to LC duplex 9/125 single mode fiber patch cable ~ $7-8
Twisted pair cable 50ft Cat6 24AWG snagless-booted UTP Ethernet network patch cable ~ $8-9
Coaxial cable 50ft RG6 digital shielded coaxial cable ~ $10-13

 

با توجه به جدول فوق ، کابل فیبر نوری در مقایسه با سایر کابل ها مقرون به صرفه تر می باشد. با این حال ، نصب کابل های فیبر نوری نیز می تواند به دلیل سایر اجزای نوری مورد نیاز ، به ویژه گیرنده های نوری ، گران قیمت تر باشد. علاوه بر این ، کابل های شبکه مسی با اتصال سوکت RJ45 هزینه کم تری نسبت به کابل کواکسیال دارد که اغلب با یک اتصال BNC همراه می باشد.

نحوه نصب کابل های فیبر نوری و مسی
گرچه کابل فیبر نوری از نظر انعطاف پذیری ، پهنای باند و قابلیت اطمینان برتری دارند ، اما به اندازه کابل کواکسیال یا کابل جفت تابیده متداول نمی باشند. کابل فیبر نوری نسبت به کابل شبکه مسی و کابل کواکسیال شکننده و نازک تر می باشد ، به همین دلیل هنگام نصب ، کار و نگهداری نیاز به مراقبت بیش تری دارد. کابل کواکسیال در مقایسه با کابل شبکه مسی در مسافت های طولانی تر مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال ، نصب و نگهداری کابل کواکسیال به دلیل وجود عایق دی الکتریک در اطراف هسته دشوار می باشد.

کاربرد کابل ها

کابل های فیبر نوری علاوه بر پشتیبانی از ارتباطات شبکه بین شهری و کشورها ، در محله های حومه شهر جهت دسترسی مستقیم مانند FTTH ، FTTP ، FTTB ، FTTC  نصب می گردند که آن را “آخرین مایل” می نامند. این کابل ها به صورت گسترده در مراکز داده ای که نیاز به انتقال حجم زیادی از دیتا می باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مقایسه کابل فیبر نوری و کابل شبکه مسی

 

کابل های شبکه مسی SFTP یا محافظت شده اغلب در شبکه های تلفنی ، شبکه های داده کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند. کابل کواکسیال دارای کاربردهایی از جمله اتصال خطوط تغذیه فرستنده ها و گیرنده های رادیویی و آنتن ، اتصالات شبکه رایانه ای (اینترنت) ، صدای دیجیتال (S/PDIF)  و سیگنال های تلویزیونی کابل توزیع می باشد.

 

کابل های فیبر نوری

کابل های شبکه مسی

link

تجهیزات فیبر نوری

 

 

 

MSP برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه